تمیز کردن بدلیجات

نحوه تمیز کردن بدلیجات به روش های خانگی

زیورآلات قدیمی می تواند بسیار زیبا باشد حتی اگر از طلا و نقره و سنگ قیمتی ساخته نشود. اما ترتمیز و زیبا نگه داشتن بدلیجات بسی مشکل است و بایستی متدها و روشهای آن را دانست. شما همانگونه که زیورآلات طلا ونقره را استفاده میکنید و شاید روزها و ماه ها بطور مداوم پوشیده باشید، بدلیجات را نمیتوان اینگونه استفاده کرد و در تماس با آب، هوای آزاد، کرم و لوسیون دچار زنگ زدگی شده و جلوه و زیبایی خود را ازدست میدهد. بنابراین بایستی نحوه نگهداری از بدلیجات را بدانیم تا بتوانیم بدلیجات خود را برای مدت زمان طولانی شیک و تازه نگه داریم .

1.     بدلیجاتی که نیازمند تمیزکردن و جلا دادن است یکجا جمع کنید. تمیزکردن بدلیجات زیاد مشکل نیست. هر قطعه بدلیجات را که به طور دائم یا مکررا استفاده میکنید هر چند ماه یکبار و یا هر موقع که درخشانی خود را از دست داد تمییز کنید.

بیاد داشته باشید که بدلیجات از جنس طلا یا نقره تمام عیار نیست و معمولا با سنگ و کریستال گرانبها تزئین نمی شوند. با اینکه زیورآلات نقره به مرور دچار زنگ زدگی میشود اما با این روش که بدلیجات را تمیز میکنیم نبایستی زیورآلات نقره را تمیز کرد. نحوه تمیز کردن زیورآلات نقره با بدلیجات متقاوت است.

اگر نمیدانید جنس بدلیجات شما از چیست این را در نظر داشته باشید که معمولا با روکشی اصلی سطح آن پوشانده میشود.اگر اینگونه باشد بایستی با روش تمیز کردن زیورآلات طلا و نقره آشنا باشید و با این روش ها اقدام به تمیز کردن بدلیجات کنید تا به سطح آن آسیبی نرسانید.

اگر خود قادر به تشخیص جنس و پوسته بدلیجات نشدید میتوانید از یک زیور فروش کمک بگیرید.

2.     بدلیجات را بررسی کنید. اگر بدلیجات شما دارای کریستال و سنگ نباشد می توانید با هر مقدار آب یا مواد شوینده آن را بشوئید اما اگر نگین دار باشد بایستی مراقب باشید که شستشوی اضافی میتواند باعث نرم کردن چسب شود و بعد از مدتی سنگ های تزئینی جدا شود.

3.     با استفاده از مسواک نرم بدلیجات را بسایید. مسواک یا برس کوچک وسیله ای است که بطور معمول در بیشتر خانه ها موجود است و میتوانید با استفاده از آن رسوبات بر روی بدلیجات را پاکسازی کنید.مسواکی که برای اینکار استفاده میکنید حدالمکان تازه یا تمیز باشد. زیرا ممکن است آلوده به مواد یا فلز دیگری باشد و با ساییدن بر روی زیورآلات به آن منتقل شود. مسواک استفاده شده برای تمیز کردن بدلیجات را دوباره استفاده نکنید.

روش های خانگی تمیز کردن بدلیجات

1.     با استفاده از لیمو بدلیجات را تمیز کنید. لیمو به دلیل خاصیت اسیدی که دارد میتوان به عنوان ماده ای برای پاکسازی سطح بدلیجات از زنگ زدگی که با گذشت زمان ایجاد میشود، استفاده کرد. جهت تاثیر گذاری بیشتر میتوانید مقداری جوش شیرین به آب لیمو اضافه کنید.

لیمو دارای خاصیت اسیدی طبیعی است. با نصف کردن لیمو از وسط و فشردن آن بر روی بدلیجات، تمیز کردن آنها را آغاز کنید. همچنین میتوانید بدلیجات را درون آب لیمو همراه با مقداری نمک به مدت یک شب بخوابانید و تاثیر گذاری آن را ببینید. آب لیمو برای تمیز کردن زیورآلات نقره نیز بسیار مناسب است.

به علاوه میتوانید زیورآلات را درون بشقاب کوچک قرار دهید و لیمو را بر روی آن بفشارید سپس با استفاده از مسواک نرم، سطح بدلیجات را بسایید تا رسوب زدایی شود.

2.     از محلول آب و سرکه سفید استفاده کنید. بدلیجات و زیورآلات بدل خود را درون این محلول بخوابانید، سپس با استفاده از یک مسواک نرم زاویه ها، گوشه ها و حفره های بدلیجات را بخوبی بسایید.

تمیز کردن زیورآلات با سرکه باعث درخشانی و سفیدی بدلیجات و زنجیر بدل میشود. با استفاده از مسواک نرم یا اسفنجی که به سرکه آغشته است می توانید بدلیجات را تمییز کنید.

ماده طبیعی دیگری که میتوانید برای تمیز کردن بدلیجات از آن استفاده کنید روغن زیتون است. زیتون باعث درخشانی و شفافیت زیورآلات می شود.

3.     از محلول آب گرم و صابون استفاده کنید. محلول آب و صابون علاوه بر تمیز کردن بدلیجات باعث خوش عطر شدن زیورآلات نیز میشود. با استفاده از این محلول بدلیجات را شستشو و جلا دهید و این را به یاد داشته باشید که بدلیجات را به مدت طولانی در آب نگه ندارید زیرا که باعث زنگ زدگی میشود.

همچنین میتوانید درون کاسه ای مقداری نمک، جوش شیرین و مایع ظرفشویی بریزید و هم بزنید. سپس زیورآلات را به مدت 5 الی 10 دقیقه درون این محلول بخوابانید و سپس با مسواکی نرم بسایید و بعد با آب خنک کاملا بشویید و با پارچه ای نرم بطور کامل خشک کنید.

4.     با استفاده از شامپو بچه بدلیجات را تمییز کنید. شامپوبچه به دلیل خفیف بودن و کم بودن خاصیت اسیدی آن گزینه مناسبی برای تمیز کردن زیورآلات بدل می باشد. همچنین شامپو تمیزکننده مناسبی برای مروارید است.

چند قطره شامپو بچه را درون آب ولرم بریزید و با استفاده از مسواک نرم بدلیجات را تمیز کنید. بلافاصله با آب خنک زیورآلات بدل را بشورید و با پارچه ای نرم آنها را خشک کنید.

5.     از پاک کننده عینک یا خمیر دندان استفاده کنید. مواد شوینده بسیاری در هر خانه ای وجود دارد که برای تمیز کردن بدلیجات از آن استفاده میکنند اما در این بین پاک کننده های شیشه و عینک و خمیر دندان بر روی بعضی نوا از بدلیجات بسیار موثر است.

در موارد استفاده پاک کننده های عینک مراقب باشید و احتیاط های لازم را در نظر بگیرید. برچسب روی آن را مطالعه کنید اگر خاصیت خورندگی دارند و باعث خوردگی در برخی فلزات میشود از آن استفاده نکنید. به علاوه برای زیورآلاتی همچون گوشواره که بیشتر با بدن در تماس هستند از این مواد استفاده نکنید.

هنگام استفاده از خمیر دندان آن را بر روی مسواک نرم بمالید و با آن سطح زیورآلات بدل را بخوبی بسایید سپس با آب خنک بطور کامل بشویید.

تمیز کننده های قوی

1.     از اسپری های مخصوص پولیش زیورآلات استفاده کنید. زیورآلات بدل و بدلیجات اگر به درستی استفاده نشوند و در معرض آب و هوای آزاد باشند سطح آنها زنگ زده و رسوب گذاری می کنند. می توانید از پولیش های طلا و زیورآلات نقره خریداری کنید و برای پولیش بدلیجات استفاده کنید.این را به یاد داشته باشید که اگر میخواهید بدلیجات شما همیشه تازه و درخشان دیده شود بایستی بصورت دوره ای تمیز کرده و جلا دهید.

بدلیجات را به مدت 30 ثانیه درون پولیش خیس کنید سپس به آرامی پاک کنید (میتوانید از یک مسواک نرم برای این کار استفاده کنید) و مراقب باشید که خراش روی سطح آنها ایجاد نکنید.

2.     الکل مخصوص تمیز کردن زیورآلات از داروخانه یا فروشگاه ها تهیه کنید. الکل را درون کاسه ای کوچک بریزید و زیورآلات را به مدت نیم ساعت درون آن خیس کنید. سپس بدلیجات را از درون الکل خارج کرده و تمیز کنید و به مدت 15 دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. اگر به طور کامل و رضایت بخش تمیز نشد این مراحل را تکرار کنید تا بطور کامل بدلیجات را رسوب زدایی کنید.

3.     بطور کامل بشورید. بعد از اینکه با پولیش یا الکل یا هر محلول دیگری بدلیجات را شستید بلافاصله با آب خنک زیادی به طور کامل شستشو دهید. سپس با استفاده از پارچه نرم و سشوار بدلیجات را خشک کنید تا رطوبت موجود در آن باعث زنگ زدگی و رسوب گذاری نشود.

ماندگاری

1.     برای ماندگاری بیشترقبل از استفاده از ادکلن، اسپری مو، کرم یا لوسیون استفاده کنید. اساسا هرچیزی که رطوبت دارد باعث زنگ زدگی بدلیجات میشود بنابراین بدلیجات را تا حد امکان از رطوبت، عرق بدن و … بدور نگه دارید.

2.     سعی کنید بدلیجات را بعد از استفاده بلافاصله از تن در بیاورید. سپس با استفاده از پارچه نرم آن را تمیز و خشک کنید و نگهدارید این کار باعث تازگی و درخشان ماندن بدلیجات برای مدت طولانی می شود.

3.     بدلیجات را جعبه یا کیسه و در جای مناسب نگه دارید. بهتر است بدلیجات را در جعبه مخصوص یا کیسه که مانع از تماس با هوا و اکسید شدن میشود نگه دارید. بدلیجات اگر در معرض هوا نباشد رسوب گذاری و زنگ نمیزند و ماندگاری آن بیشتر می شود.

نوشته های مرتبط

بهترین هدیه برای دیگران
الماس صورتی
انتخاب رنگ لاک ناخن مناسب رنگ پوست
زیورآلات رزگلد
زیورآلات مناسب مهمانی شبانه

1 دیدگاه‌ها

  1. ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

ارسال دیدگاه

بالا