راهنمای خرید انگشتر

انگشتر را می توان یکی از زیورآلات پرمصرف و پرطرفدار هم درمیان آقایان و هم در میان خانم ها دانست و به همین دلیل خواندن یک راهنمای مناسب برای خرید اینترنتی و حتی حضوری انگشتر می تواند یک عامل موثر در یک خرید موفق باشد. اگر می خواهید بدانید چه انگشتری به دست شما مناسب است و چگونه یک انگشتر شیک را انتخاب کنید و چطور یک خرید اینترنتی خوب برای انگشتر داشته باشید و در یک جمله به دنبال یک راهنمای خرید انگشتر هستید در این مقاله از لوکس گلامور با ما همراه باشید.

انگشتر را میتوان برای تیپ و استایل های متفاوتی استفاده کرد و به همین دلیل در طرح ها و انواع مختلفی در بازار وجود دارد که با هر نوع سلیقه ای  سازگار است. در حالت کلی نوع انگشتر به مواردی مانند به کدام مهمانی دعوت هستید؟ کدام روز این انگشتر را بدست میکنید؟ انگشتر در چه اندازه ای است ؟ تیپ شما اسپرت است یا معمولی؟ و مهمتر از همه به این که کدام مورد با سلیقه شما همخوانی دارد، بستگی دارد.

 خرید انگشتر مناسب

در خرید انگشتر اولین گام، دانستن سایز انگشتر مناسب است. شما هر انگشتری که بخرید و هر جایی که بخرید مهمترین سوالی که از شما پرسیده خواهد شد اندازه انگشت شما و یا کسی است که برای او انگشتر می خرید است. پس حتما قبل از اقدام به خرید انگشتر از سایز انگشت خود آگاهی داشته باشید. برای آگاهی دقیق از سایز انگشتان می توانید از طریق لینک پایین اقدام کنید.

در ادامه خلاصه ای از نحوه تعیین سایز انگشتر نیز آمده است که می توانید به صورت خلاصه مطالعه کنید.

گام اول : نحوه تعیین سایز انگشت برای خرید انگشتر مناسب

1-   با استفاده از وسیله اندازه کننده سایز انگشتر، انگشتری مناسب انگشت خود انتخاب کنید.

اندازه کننده سایز انگشتر وسیله ای پلاستیکی است که اندازه های مختلف سایز انگشتر در آن نشانه گذاری شده است. با تنظیم آن به دور انگشت می توانید سایز انگشتر خود را بدست آورده و یادداشت کنید. این وسیله را میتوانید از فروشگاه های زیورآلات و جواهر فروشی و یا فروشگاه های آنلاین خریداری کنید.

در نظر داشته باشید که سایز انگشت را به گونه ای انتخاب کنید که نه زیاد گشاد باشد که ناخواسته از انگشتتان بیافتند و نه به قدری تنگ باشد که از بند انگشتتان عبور نکند.

نحوه انتخاب و خرید انگشتر مناسب برای خود

2-     تعیین سایز را در پایان روز و زمانی که دستانتان گرم است انجام دهید.

سایز انگشت در طول روز و در ساعات مختلف متفاوت است. و به مواردی همچون: چه کاری انجام میدهید؟ چه ساعتی از روز است؟ گرمی و سردی هوا و … بستگی دارد. برای مثال صبح زود و در هوای سرد سایز انگشت کوچکتر می شود.

بیشتر بخوانید
نحوه تشخیص پلاتین و نقره

سعی کنید انگشت را در چند مرحله و در ساعات مختلفی از شبانه روز تعیین سایز کنید تا اطمینان بیابید که مناسبترین و درست ترین سایز را انتخاب کرده اید. از نخ یا سانتی متر های نواری (سانتی متر خیاطی) برای این کار استفاده نکنید زیرا درصد خطای بیشتری دارند.

3-تعیین سایز: اعداد زیر سایز انگشتر در اندازه های متفاوت نشان می دهد.

اگر در تعیین سایز به عددی مابین دو سایز مختلف رسیدید، عدد بزرگتر را انتخاب کنید(برای مثال اگر سایز انگشت شما شش ونیم شد سایز 7 را انتخاب کنید). سایز معمول برای خانم ها 6 و معمولترین سایز برای آقایان 9 است. نحوه انتخاب و خرید انگشتر مناسب برای خود

  • Size 5 – 15.7mm
  • Size 6 – 16.5mm
  • Size 7 – 17.3mm
  • Size 8 – 18.2mm
  • Size 9 – 18.9mm
  • Size 10 – 19.8mm
  • Size 11 – 20.6mm
  • Size 12 – 21.3mm
  • Size 13 – 22.2mm

در نظر داشته باشید پس از خرید انگشتر سایز آن قابل تغییر است، بیشتر انگشترها توسط تعمیرکننده زیورآلات و جواهرسازها قابل تغییر است. اگر انگشتری که خرید کرده اید سایز مناسبی ندارد میتوانید از همان فروشگاهی که خریداری کرده اید بخواهید تا سایز آن را مناسب انگشت شما تنظیم کند.(این کار را معمولا رایگان انجام میدهند).

 گام دوم : جنس انگشتر

در خرید انگشتر توجه به جنس انگشتر بسیار مهم است. در دنیای زیورالات از فلزات مختلفی برای ساخت و طراحی استفاده می شود که هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص به خود را دارد. از جمله معروف ترین فلزات که در ساخت انگشتر از آن استفاده میشود می تواند به طلا و نقره و استیل اشاره کرد که هر کدام در رده قیمتی خود طرفداران زیادی نیز دارند.

انگشتر طلا:

انگشتر طلا معمولا از قیمت بالایی برخوردار هست و علاوه بر درخشش و زیبایی ارزش مادی زیادی نیز دارد و معمولا به علاوه بر وسیله زیبایی و درخشش ، وسیله ای برای سرمایه گذاری نیز محسوب می شود. فلز طلای به کار رفته در زیورآلات از خلوص مختلفی برخوردار است که می توانید در مقاله پایین مطالب بیشتری را راجع به آن بخوانید.

انگشتر نقره:

انگشتر های نقره علاوه بر زیبایی و درخشندگی و دوام بالا از قیمت نسبتا مناسبی نیز برخوردار هستند که باعث میشود انگشتر نقره به یک هدیه مناسب تبدیل شود. فلز نقره به کار رفته در زیورآلات نیز از خلوص متفاوتی برخوردار هستند که معروفترین و محبوب ترین خلوص نقره 925 است. انگشتر نقره هم برای آقایان و هم برای خانم ها ساخته می شود و شکل و طرح های بسیار زیبایی را شامل میشود.

در خرید انگشتر نقره  و دیگر  انگشتر ها باید به چندین نکته توجه کرد که در ادامه بیان شده است :

 • دقت به عیار نقره : مناسبترین عیار برای ساخت زیورآلات نقره، 925 است که مفهوم آن در واقع درصد نقره خالص است (یعنی 92.5 درصد از نقره خالص تشکیل شده است )
 • تیپ و استایل انگشتر: همیشه به تیپ و استایل انگشتر و شخصی که برای او انگشتر را می خرید دقت کنید و بر اساس سلیقه ی او انتخاب را انجام دهید چرا که انگشتر های مختلفی برای سلیقه های متفاوت تولید و طراحی می شوند و نمیتوان انتظار داشت همه افراد بتوانند با تمام انگشتر ها ارتباط برقرار کنند. انواع انگشتر های مذهبی و کلاسیک و مجلسی را می توان در میان انگشتر های نقره پیدا کرد که هر کدام تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند.
 • سنگ و کریستال : توجه داشته باشید که شخصی که برای او انگشتر خریداری میکنید از چه نوع سنگی خوششان می آید و یا به چه نوع کریستالی علاقه بیشتری دارند. البته باید در نظر داشته باشید که انگشتر ها با توجه به نوع سنگ و حتی درجه بندی سنگ ها از نظر قیمتی نیز با یکدیگر تفاوت قیمت خواهند داشت. در انگشتر های زنانه و دخترانه نقره عموما از کریستال های زیرکنیا و سواروسکی و برلیان اتمی استفاده می شود (از سنگ های دیگر همچون یاقوت و الماس و عقیق و … نیز در ساخت انگشتر استفاده می شود). تفاوت های کریستال های سواروسکی و زیرکونیا نیز می تواند در انتخاب یک انگشتر دلخواه کمک کنده باشد
 • طول انگشتر: حتما در نظر داشته باشید که انگشتر باید بر روی دست استایل خوبی به خود بگیرد. در هنگام خرید دقت داشته باشید که بهترین حالت قرارگیری انگشتر بر روی انگشت ، قرار گرفتن در میان بند های انگشت است و نباید روی بند انگشت را بگیرد
 • انگشتر مناسب برای انگشت های بلند : اگر انگشت شما بلند و کشیده است بهتر است از انگشتر هایی با نگین های گرد استفاده کنید چرا که بر روی دست شما بیشتر خودنمایی خواهد کرد و زیبایی دوچندانی را به انگشتان شما خواهد بخشید
 • انگشتر مناسب برای انگشت های کوتاه : انگشتر هایی که به صورتی طولی دراز هستند می تواند برای انگشت های کوچک و کوتاه مناسبتر است چرا که باعث میشود شکل کشیده ی انگشت بیشتر نمود کند. سعی کنید از انگشتر هایی استفاده کنید که شکل نگین های آن به صورت لوزی یا اشک یا مستطیل کشیده شده باشد.
 • انگشتر مناسب انگشت های توپر و تپل و عریض: انگشتر‌هایی با نگین گرد، نگین لوزی شکل و گوشه‌های عرضی گرد و انگشترهایی با نگین‌ خوشه‌ای می‌تواند جلوه خیره کننده‌ای به انگشتان این افراد هدیه دهد. اگر انگشتر بزرگ یک تکه را نمی‌پسندید، انگشتر‌هایی با طرح‌های چند قسمتی که نگین کشیده‌ای دارند می‌تواند جایگزین مناسبی باشد، در ادامه اگر طرح چند تکه‌ای را انتخاب کرده اید که نگین گرد دارد می‌توانید این طرح کشیده را با نگین‌های ریزی که در اطراف نگین وسط قرار دارند داشته باشید. نکته قابل توجه این است که طرح انگشتر نباید خیلی زیاد ضخیم باشد و همچنین بهتر است پوست دست در دو طرف نگین انگشتر خیلی نمایان نباشد چرا که انگشتان را عریض‌تر نشان می‌دهد.
 • انگشتر مناسب برای دست های بزرگ : استفاده از انگشتر های بزرگ برای این دست از افراد می تواند بسیار دلچسب باشد چرا که نمود زیبا و خاصی را به دستشان می بخشد. توجه داشته باشید که استفاده از انگشتر با نگین های کوچک و ریز برای دست های بزرگ اصلا مناسب نیست و باعث میشود دست شما نا متوازن دیده شود.
بیشتر بخوانید
آشنایی با کریستال زیورآلات و مقایسه کریستال زیرکونیا با سواروسکی

گام سوم : کدام دست و انگشت مناسب برای پوشیدن انگشتر است !؟

1- انگشتر را بر کدام دستمان بپوشیم ؟

از دیرباز حلقه و انگشتر نامزدی را بر دست چپ می پوشند (به خصوص در کشورهای غربی) اما در بعضی کشورهای شرقی حلقه نامزدی را به دست راست نیز می پوشند. اما در حالت کلی این انگشتر نمادین را در سرتاسر جهان بسته به نوع فرهنگ و اعتقادات ملیتی بر هر دو دست می پوشند. در کشور ما ایران اعتقاد بر این است که به دست چپ پوشیده شود.

بیشتر مردم بر این باورند که دست راست نماد کار و فعالیت است و دست چپ نمادی از احساس، اعتقادات و شخصیت است.

2- پوشیدن انگشتر در کوچکترین انگشت.

در طالع بینی و کیمیاگری انگشت کوچک نماد شخصیتی متقاعد کننده است. یعنی چیزی که برای عام مشروعیت دارد. و از طرفی دیگر تنها انگشتی است که جذابیت خاصی ایجاد میکند. بعضی وقتها انگشتر اسپرت در انگشت کوچک خنده دار دیده می شود بخصوص به همراه سوار (بدنه) سفید.

3- انگشتری کوچک بر انگشت وسطی بپوشید.

انگشت وسط، انگشتی غیر متعارف برای انگشتر است زیرا که موقع انجام کار دخالت بیشتری دارد. اما اگر میخواهید بر انگشت وسطی انگشتری انتخاب کنید بهتر است ظریف و کوچک باشد.

بیشتر بخوانید
پرسش نامه تعیین استایل زیورآلات متناسب با شما

4- انگشتر نامزدی را بر انگشت حلقه بپوشید.

در بیشتر ملیت ها حلقه نامزدی را بر انگشت سوم یا همان انگشت حلقه می پوشند که عموما در دست چپ است.

5- انگشتری درشت و زرق و برق دار بر انگشت اشاره یا شست بپوشید.

انگشت اشاره و شست برای پوشیدن انگشتر مناسب هستند مخصوصا برای افرادی که میخواهند با انگشتری بزرگ و درخشان جلب توجه کنند. در بعضی فرهنگ ها پادشاهان و افراد بلند پایه بر این انگشتها، انگشتر می پوشیدند و این باور را داشتند که نشان از جاه و مقام و ثروت است.

 

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *