نیم ست مرواریدی کلیو با کریستال های اصل سواروسکی cl-194-N از کناری

مروارید مصنوعی یا پرورشی چیست ؟

مروارید مصنوعی – مروارید پرورشی استفاده شده در زیورآلات

امروزه در جواهرات و زیورآلات شاهد استفاده از مروارید مصنوعی و پرورشی هستیم که زیبایی و نمای خاصی به زیورآلات می بخشد . مروارید ها از دیرباز مورد توجه مردم بوده و زیبا پسندان را به خود جذب می کرده است . با صنعتی شدن و تولید و درخواست انبوه برای زیورآلات پروش مروارید های طبیعی نیز کم کم رواج یافت تا پاسخ گوی بازار و مردم باشد. باید توجه داشته باشید که مروارید های پرورشی تقلبی نیستند بلکه اینها مرواریدهای طبیعی بوده که به دست انسان ولی با کمک طبیعت و به حالت طبیعی مروارید را تشکیل می دهند.

تولید مصنوعی مروارید بوسیله وارد کردن جسم خارجی به داخل نرم تن صدفی درآبهای شور انجام می گیرد. چینی ها راز تولید مروارید را می داستند چنانچه از قرن سیزدهم میلادی در چین در چین مجسمه های بسیارکوچک سرب از بودا را در داخل صدف ، در دیواره داخلی نرم تن، قرار می دادند تا بوسیله ترشح ماده مرواریدی آراگونیت احاطه شده و شکل بودای مرواریدی را به خود بگیرد. دانه های مروارید به شکل کروی برای اولین بار، با روش مصنوعی بوسیله دان سوئدی کارل لین در سال ۱۷۶۱ تولید شد

برخی از نمونه های زیورآلات با صدف های پرورشی را می توانید در لوکس گلامور ببینید.

بیشتر بخوانید
معرفی 7 نوع چوب مخصوص ساخت زیورآلات

برای تولید مروارید، تکه کوچکی از پوسته سخت نوعی صدف آب شیرین که در مناطق شمالی آمریکا یافت می شود را همراه با نسوج صدفی موسوم به پینکتادا مارتنزی (Pinctada Martensi)، با روشی پیچیده به درون پوسته صدفی مروارید دیگری وارد می کنند. در درون پوسته این صدف مروارید، نسوج وارد شده رشد کرده و جسم خارجی را احاطه می کند و تشکیل جنین مروارید را داده و ماده مترشحه نکر (Nacre) روی آن را گرفته و به دانه کروی شکل به وجود آمده درخششی مرواریدی کافی ی دهد. ترشح آراگونیت و تشکیل مروارید در نرم تن صدایی بستگی مستقی به نسوج وارد شده دارد و خود هسته خارجی اهمیتی در این مورد ندارد. در حقیقت بدون استفاده از جسم خارجی نیز می توان مروارید تولید نمود ولی تشکیل این نوع مروارید به زمان زیادی احتیاج داشته و اقتصادی نمی باشد. جسم خارجی که به شکل کروی شکل است باعث سرعت بخشیدن به تشکیل مروارید می شود. با استفاده از مروارید های پرورشی انواع دستبند و گردنبند و سرویس های مرواریدی تولید می شود که از کیفیت خوب و جلای چشمگیری برخوردار هستند و خواهان و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند.

البته باید توجه داشته باشید که مروارید های تولیدی نیز از مرغوبیت های مختلفی برخوردار هستند وسطح کیفیت متفاوتی دارند که گاها رنگ و جلای هر مروارید می تواند بیانگر مرغوبیت آن نیز باشد.

 

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *