آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

مروارید برای مدت های طولانی نمادی از خلوص و زیبایی بوده است. مروارید را امروزه می توان در انواع گردنبند و آویز های مختلف و یا در طراحی گوشواره و … مشاهده کرد. در مقالات قبلی در ارتباط با مروارید پرورشی و تفاوت آن با مروارید مصنوعی بحث شد در این مقاله نیز سعی داریم از طریق آشنایی با انواع مروارید ،نحوه ساخت و نگهداری آن اطلاعات جامع تری را در اختیار شما دوستان قرار دهیم.از همین رو تقاضا داریم مقاله جامع مروارید را با دقت مطالعه نمایید و ما را از نظرات گرانبهای خود اگاه سازید.

انواع مروارید

مروارید زمانی تشکیل می شود که موادی همانند شن و ماسه راه خود را به سوی پوسته صدف پیدا میکنند و در این میان صدف شروع به ترشح مادی براق و گرد و غبار مانند برای دفع انها می کنند که حاصل جمع شدن این مواد مروارید را تشکیل می دهد. مروارید طبیعی را در آبهای آزاد می توان یافت کرد و فرآیندی بدون دخالت انسان می باشد اما در مروارید پرورشی که توسط انسان ها در آزمایشگاه انجام می شود با تزریق موادی به داخل صدف فرآیند آغاز می شود. در هر دو این فرآیند ها کیفیت مروارید را درخشندکی و شفافیت آن تعیین می کند و مروارید هایی که از درخشش و شفافیت بالایی برخوردارند از ارزش بالایی برخوردار خواهند بود. سطح مروارید باید صاف و بدون علامت باشد اما شکل مروارید می توان به صورت گرد، ناهمگون و یا گلابی شکل باشد. مروارید های غیر گرد که به اصطلاح misshapen گفته می شود را بع عنوان باروک(baroque) می شناسند.

زمانی که شما قصد خرید مروارید را دارید باید این نکته را مد نظر داشته باشد که مروارید ها در اندازه های متفاوتی هستند.

مروارید طبیعی

از دیرباز بیشترین مروارید طبیعی در خلیج فارس بوده است که اکثرا قبلا برداشت شده اند بنابراین مروارید طبیعی بسیار نادر است. ممکن شما مروارید کوچک طبیعی را برای خرید درنظر داشته باشید اما باید این را در نظر داشته باشید که باید هزینه گزافی را بابت آن پرداخت کنید.

آشنایی با انواع مروارید ،نحوه ساخت و نگهداری آن
آشنایی با انواع مروارید ،نحوه ساخت و نگهداری آن

مروارید پرورشی

این نوع مروارید در مزارع پرورش رشد می کند. در این فرآیند جانوران نرم تنی همانند حلزون را در مزرعه بزرگ می کنند و زمانی که به اندازه کافی بزرگ شدند یک تکنسین مروارید ها را در بدن حلزون ها کاشت می کند و سپس حلزون ها یا همان molluscs به آب منتقل می شوند و اجازه رشد پیدا می کنند. این را باید در نظر داشت که هر نرم تنی مروارید تولید نخواهد کرد و هر مروارید که تولید می شود لزوما از کیفیت بالایی برخوردار نیست. از میان ده ها هزار مروارید ممکن است نیاز به جداسازی چند ساعته برای ساختن یک گردنبند باشد. مروارید ها را می توان هم در آبهای شیرین مشاهده کرد و هم قابلیت رویت و کشت در آب های شور را دارا می باشند علاوه برای این حلزون ها و یا همان نرم تنان قادر به تولید مروارید ها مختلفی در آب های مختلف هستند.

مروارید های آب شیرین

مروارید AKOYA

این مروارید پرورشی در آب های چین و ژاپن رشد می کند و معمولا دارای قطر 2 میلی متری هستند اما در موارد نادری نیز وجود دارد که قطر آنها به 10 میلی متر می رسد. این مروارید ها به طور معمول سفید یا شیری هستند و معمولا جنس آنها از ماده به نام Pinctada fucata martensii oyster می باشد که منجر ه تولید مروارید کوچک می شود. این نوع مروارید در اصل از ایالات متحده آمریکا و توسط MIKIMOTO  وارد ژاپن شده است و سپس وارد چین شده. البته باید توجه داشت که نمونه چینی آن دارای کیفیت پایین تری است.

آشنایی با انواع مروارید ،نحوه ساخت و نگهداری آن | آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

مروارید دریای جنوب

این نوع مروارید در فیلیپین، استرالیا و اندونزی تولید می شود و دارای قطری برابر با 9 تا 20 میلی متر می باشند. این نوع از مروارید پرورشی می تواند به رنگ های شیری، سفید و یا طلایی باشد.

طریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها
طریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

مروارید تاهیتی

بر خلاف نام این نوع مروارید در تاهیتی کشت نمی شود و اغلبت در در چندین نقطه از جزایر پلینزی فرانسه رشد داده می شوند. اندازه آنها بین 8 تا 16 میلی متر است. این مروارید ها به طور طبیعی دارای رنگ آبی، بنفش، سبز و خاکستری هستند اما آنها را به طور کامل به اسم مروارید سیاه می شناسند. مروارید سیاه را یا تاهیتی را به عنوان مهم ترین مروارید های پرورشی می شناسند و رنگ ها آنها به صورت کاملا طبیعی ایجاد می شود از این مروارید اغلب در صنعت زیورآلات استفاده می شود و بهترین گزینه برای ساختن گردنبند می باشد.

طریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها 2 | آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

مروارید های آبی

این نوع مروارید در صدف paua  رشد می کند که یک گونه Abalone  است. این گونه مروارید دارای صیف وسیعی از رنگ آبی می باشد گرچه می توان رنگ های دیگر آن نظیر طلایی، صورتی، سبز، قرمز و بنفش را نیز پیدا کرد. با توجه به این که نور سبب تغییر رنگ در این گونه از مروارید می شود ممکن است بر روی کیفیت مروارید نیز اثر بگذارد و ویژگی های منحصر به فردی به مروارید بدهد.

طریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها 3 | آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

مروارید های آب های شیرین

این نوع مروارید ها معمولا در رودخانه ها و حوضچه ها و یا دریاچه ها رشد می کنند و اغلب در کشور چین هستند. این مروارید ها از لحاظ اندازه و شکل شبیه به مروارید های AKOYA هستند با این حال می توان آن ها را در طییف وسیعی از رنگ های پیدا کرد. اکثریت مروارید های آب شیرین بدون هسته مهره ای هستند و فقط یک تکه بافت دارند که باعث ایجاد مروارید می شود که معمولا از آکایا ضخیم تر است.

مروارید میب MABE  

مروارید MABE  بسیار متفاوت تر از آنچه که شما می کنید است. این مروارید با نمونه مروارید های عادی تفاوت زیادی دارد و عمدترین تفاوت در نحوه تولید آن می باشد. این نوع مروارید را به عنوان مروارید تصفیه شده نیمه کروی می شناسند و به جاری رشد در درون جانوران نرم تن مانند حلزون در داخل صدف رشد داده می شود. رشد مروارید در داخل صدف باعث می شود تا نیمه مروارید به صورت تخت و نیمه دیگر به صورت کروی باشد و این دلیل نامگذاری این مروارید می باشد. این مروارید اغلب در صدف های مناطق استرالیا، اندونزی، ژاپن و پلینزی فرانسه رشد داده می شود. این نوع مروارید نیز دارای طیف گسترده ای از نگ های میباشد که شامل رنگ های صورتی روشن تا آبی می شود. مروارید منحصر به فرد میب باعث می شود که این مروارید ها رنگ های درخشان و رنگین کمانی داشته باشند. از مروارید  MABE  به عنوان بال پنگوئن نیز یاد می شود

طریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها 4 | آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها

نحوه نگهداری از مروارید

مروارید را به عنوان تنها جواهر دنیا می شناسند که به طور کامل از مواد آلی ساخته شده است که از ارزش بالایی برخوردار است بدیهی است که نگهداری و مراقبت صحیح از مروارید باعث افزایش عمر سرمایه شما خواهد شد. بسیاری از مواد بهداشتی مانند اسپری مو و عطر می توانند به زیبایی و درخشندگی مروارید آسیب برسانند.  شما باید همیشه توجه داشته باشید که از یک جعبه جدا برای نگهداری جواهرات و زیورآلات مروارید استفاده نمایید و از برخورد با سنگ هایی جواهری دیگر اجتناب شود  زیرا درجه سختی سنگ ها و مروارید با یکدیگر متفاوت می باشد و این کار می توان به خراشیده شدن یکی از جواهرات و شنگ ها منجر شود.

مروارید را می توان یکی از زیباترین جواهرات از دیرباز تا به حال دانست که به مرور زمان روش تولید و به دست آورن آنها نیز دچار تغییر و تحول شده است در این مقاله سعی شد تا باطریق آشنایی با انواع مروارید ،ساخت و نگهداری آنها اطلاعات جامعی را درباره آنها کسب نمایید. شناخت و آشنایی با انواع مروارید ها یکی از مشکل ترین کارها می باشد بنابراین فروشگاه لوکس گلامور توصیه می کند هنگام خرید مروارید از فروشگاه های معتبر و دارای نشان اعتماد الترونیک اقدام به خرید نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *