آشنایی با فلز تنگستن در دنیای زیورآلات

آشنایی با فلز تنگستن در دنیای زیورآلات

در مقالات گذشته از لوکس گلامور با انواع فلزات به کار رفته در زیورآلات مانند فلز طلا ، فلز نقره ، فلز پلاتین و  فلز کبالت آشنا شده اید. در این مقاله توضیحاتی را راجع به فلز تنگستن ارائه خواهیم کرد.

یکی از فلزاتیزیورآلات تنگستن - آشنایی با فلز تنگستن در دنیای زیورآلات که استفاده زیادی در دنیای زیورآلات و مد دارد فلز تنگستن است. نام این فلز بر گرفته از کلمه ای سوئدی به معنی سنگ سنگین می باشد. این فلز بسیار سنگین است و رنگ اصلی آن از نقره ای تا سفید شیری متغییر است. این فلز خاصیت عدم ایجاد حساسیت بر روی پوست را داراست که باعث شده است از آن در دنیای زیورآلات و بدلیجات به وفور استفاده شود.  

زیورآلات و جواهرات تنگستن

همانطور که اشاره شد یکی از فلزات پرکاربرد در دنیای زیورآلات تنگستن است. امروزه شاهد استفاده از این فلز در طراحی و ساخت انواع گردنبند و حلقه و انگشتر ، نیم ست و سرویس های زیورآلات هستیم که طرفداران زیادی نیز به خود جلب کرده است. اگر مقالات گذشته درباره فلزات به کار رفته در ساخت زیورآلات را مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده اید که ساخت زیورآلات از یک فلز خالص به ندرت امکان پذیر است به این دلیل که زیورآلات ساخته شده از فلز خالص نرم هستند و خورندگی بالایی دارند و این مسئله باعث شده که در بیشتر موارد زیورآلات از آلیاژ ها ساخته می شوند. فلز تنگستن نیز از این قاعده مستثنی نیست و از نوعی آلیاژ تنگستن در ساخت انواع جواهرات و زیورآلات استفاده می شود.

 

فلز تنگستن بسیار سخت  است و دمای ذوب بالایی نیز دارد و علاوه بر این سختی وزن زیادی نیز دارد که تقریبا 4 برابر فلز تیتانیوم است. سنگینی فلز تنگستن یکی از نقاط ضعف آن در دنیای زیورآلات محسوب می شود.

برخی ویژگی های جواهرات تنگستن:

استحکام و مقاوت بالا

فلز تنگستن به لطف سنگین بودن از مقاومت بالایی نیز در برابر ضربه و خط و خش  برخوردار است که باعث می شود زیورآلات ساخته شده از تنگستن به راحتی تغییر رنگ ندهند و خط خش بر روی آن نیافتد و می توانید مطمئن باشید که تا مدت ها بدون دغدغه زیورآلات شما مثل روز اول خواهد درخشید.

درخشش و جلای زیاد

این فلز در دمای  بسیار بالایی ذوب می شود و به سختی با هوا و مواد دیگر واکنش شیمیایی انجام می دهد. به همین دلیل به راحتی تغییر رنگ نمی دهد و می توانید از زیورآلات ساخته شده از آلیاژ های تنگستن به برای مصارف روزانه بهره ببرید.

جمع بندی

با توجه به ویژگی های فلز تنگستن و ویژگی های سایر فلزاتی که در ساخت زیورآلات و بدلیجات استفاده می شود این نتیجه را در میابیم که هر یک از این فلزات نقاط قوت و نقاط ضعفی نسبت به یکدیگر دارند. برای مثال افرادی که از زیورآلات به طور مداوم در محیط کار یا روزمره استفاده می کنند، تنگستن با توجه به سختی و دوامی که دارد انتخابی مناسب برای این افراد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ut mattis dolor ut leo. commodo Aliquam amet, ut leo