انواع زنجیر - لوکس گلامور

انواع زنجیر در دنیای زیورآلات و بدلیجات

انواع زنجیر در دنیای زیورآلات و بدلیجات را میتوان در گروه هایی دسته بندی کرد ولی در ابتدا باید با زنجیر و انواع آن آشنایی کامل داشت. زنجیر به رشته ای از حلقه ها، مهره ها و اتصالات اطلاق می شود که معمولا از جنس فلز هستند. در گذشته زنجیرها نوعی تکنولوژی جدید به حساب می آمدند که جایگزینی قوی برای طناب بودند و زنجیرهای ظریف اغلب برای کارهایی ساده همچون کشیدن آب از چاه استفاده می شدند و زنجیرهای قویتر در کارهایی که نیاز به استحکام بیشتر بود، همچون لنگر کشتی ها مورد استفاده قرار میگرفتند.

دیری نپایید که زنجیرها به صنعت ساخت زیورآلات راه یافتند. در ابتدا این پیوندهای ظریف با دست ساخته می شدند ولی اکنون بیشتر طرح های مدرن توسط ماشین آلات خاصی تولید می شوند. امروزه گردنبند های زنجیری جزو پرطرفدارترین زیورآلات با ماهیت زنجیری هستند اما استفاده از زنجیر در ساخت دستبند و گوشواره نیز به وفور به چشم می خورد و طرفداران خاص خود را دارد. با گذشت زمان زنجیرهای متفاوت برای انواع سلیقه ها طراحی و خلق گردید که در زیر انواع زنجیر در دنیای زیورآلات و بدلیجات را مورد بررسی قرار داده ایم:

زنجیرهای کلاسیک:

زنجیر کابلی:

“کابل” یک کلمه فرانسوی است که از لغت لاتین “capulum” به معنی طناب گرفته شده است. طرح کابلی یکی از محبوبتری زنجیرهای سبک کلاسیک است که از اتصال پیوندهای هم اندازه ی بیضی شکل تشکیل شده اند و جزو زنجیرهایی با ساخت آسان تقسیم بندی می شوند.

انواع زنجیر - زنجیر کابلی
انواع زنجیر – زنجیر کابلی

زنجیر رولو Rolo :

یک زنجیره رولو از دانه های دایره ای متصل به هم تشکیل شده است. این سبک زنجیر شبیه زنجیر کابلی اما کمی پیچیده تر است، زیرا لینک ها می توانند اندازه های متفاوتی داشته باشند.

انواع زنجیر - زنجیر رولو
انواع زنجیر – زنجیر رولو

زنجیر کورب Curb:

واژه “Curb”  از کلمه ای رایج در انگلیس به معنی “شاخه چوبی خمیده” گرفته شده است. این زنجیر در ایران بیشتر با نام طرح کارتیر شناخته می شود.  دانه های این زنجیر حالتی موج دار و منحنی شکل دارند که به هم متصل شده و زنجیر را تشکیل داده اند. یک نوع این زنجیر دارای دانه های هم اندازه و نوع دیگر در قسمت میانی دارای دانه های درشت تر بوده و با حرکت به سمت طرفین زنجیر دانه های آن کوچکتر می شوند. با قرار دادن زنجیر بر روی سطحی صاف، زنجیر مذکور حالتی مسطح خواهد داشت و برای ساخت زیورآلات با طراحی مسطح مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع زنجیر - زنجیر کورب

انواع زنجیر – زنجیر کورب

زنجیر فیگارو:

زنجیر فیگارو ماهیتی ایتالیایی دارد و اولین بار در ایتالیا و با الهام از یک اپرا ساخته شد که رهبر آن شخصی به نام فیگارو بود. این زنجیر ساختاری همانند زنجیر کورب دارد با این تفاوت که الگویی متشکل از یک دانه با طول بلند و متصل به تعدادی دانه ی کوچک ، در آن تکرار شده است.

انواع زنجیر - زنجیر فیگارو
انواع زنجیر – زنجیر فیگارو

زنجیر لنگر،رامبو، دریایی:

دلیل نامگذاری این زنجیر شباهت آن به زنجیر های بزرگیست که در کشتیرانی و دریاها از آنها استفاده می شود. این زنجیر دارای پیوندهای بیضی شکلی است که هرکدام دارای یک نوار باریک افقی در مرکز خود هستند. این زنجیر ها متناسب با نوع اتصال خود می توانند همچون زنجیر های کابلی حالت حجمی و یا همانند زنجیرهای کورب حالتی مسطح داشته باشند.

انواع زنجیر - زنجیر دریایی
انواع زنجیر – زنجیر دریایی

 زنجیرهای طرح بافت

زنجیر طرح پاپکورن

زنجیرهای طرح پاپکورن دارای وزن کم و ساختاری لوله ای شکل هستند که از به هم پیوستن اتصالهایی برجسته تشکیل شده اند. دلیل نامگذاری این زنجیر کنار هم قرار گرفتن دانه های ریزیست که یادآور پاپکورن میباشند.

زنجیر پاپ کورن - لوکس گلامور
زنجیر پاپ کورن – لوکس گلامور

زنجیر بیزانس

این زنجیر گاهی با نام های “قفس پرنده” و زنجیر اتریشی نیز شناخته می شود و نام بیزانس نیز اشاره به سبک زیورآلات امپراتوری بیزانس دارد. این زنجیر ساختاری در هم تنیده با الگویی پیچیده دارد که منجر به ایجاد زنجیری با شکل لوله ای گشته است.

زنجیر بیزانس - لوکس گلامور
زنجیر بیزانس – لوکس گلامور

زنجیر طنابی

پیوندهای این زنجیر ممکن است با الگوهای متفاوتی در هم تنیده شده و ساختاری همانند طناب تشکیل دهند. زنجیرهای طنابی جزو محبوب ترین زنجیرهای طرح بافت می باشند.

زنجیر طنابی - لوکس گلامور
زنجیر طنابی – لوکس گلامور

زنجیر خوشه گندم

زنجیر خوشه گندم از پیوندهایی به شکل بیضی تشکیل شده است که همگی در یک جهت به هم تنیده شده و ظاهری همانند خوشه ی گندم ایجاد کرده اند.

زنجیر خوشه گندم - لوکس گلامور
زنجیر خوشه گندم – لوکس گلامور

زنجیر توپی

این زنجیر از به هم پیوستن کره های فلزی کوچک توسط اتصالات ظریف میله ای شکل تشکیل شده و به اصلاح زنجیر توپی نام دارد. این زنجیر علاوه بر زیورآلات در جاکلیدی ها و وسایلی از این قبیل به چشم میخورد.

زنجیر توپی- لوکس گلامور
زنجیر توپی- لوکس گلامور

زنجیرهای براق

زنجیر امگا

واژه ی امگا در زبان یونانی به معنی عالی می باشد. زنجیر امگا از به هم پیوستن صفحات مسطح ساخته شده است که ظاهری براق و زیبا با ساختاری نیمه سخت به این زنجیر بخشیده است. این زنجیرها اغلب قدرت انعطاف محدودی دارند و در صورتی که احتیاط نکنید منجر به شکستن پیوندهای آن خواهد شد.

زنجیر امگا - لوکس گلامور
زنجیر امگا – لوکس گلامور

زنجیر ماری

این زنجیر حاصل به هم پیوستن صفحات موجی شکل و مسطح است که ساختاری ظریف همچون پوست مار به این زنجیر بخشیده است.

زنجیر ماری - لوکس گلامور
زنجیر ماری – لوکس گلامور

زنجیره جعبه ای یا آجری

 زنجیر جعبه ای  شامل پیوندهای مربعی است که باعث ایجاد یک ساختار صاف و چهار گوش شده است.

زنجیر جعبه ای - لوکس گلامور
زنجیر جعبه ای – لوکس گلامور

زنجیر تیغه ماهی

این زنجیر از کنار هم قرار گرفتن پیوندهای V شکل تشکیل شده است. زنجیر تیغه ماهی ساختاری مسطح دادرد و دلیل نامگذاری آن شباهت الگوی آن به شکل تیغه ماهی می باشد.

زنجیر تیغه ماهی - لوکس گلامور
زنجیر تیغه ماهی – لوکس گلامور

زنجیر سنگاپوری

 این زنجیر از ترکیب دو زنجیر کورب و طنابی تشکیل شده است. این ساختار اغلب با نام سیال شناخته می شود چرا که با در دست گرفتن این زنجیر حسی همانن جاری گشتن مایعات به شما القا می شود.

زنجیر سنگاپوری - لوکس گلامور
زنجیر سنگاپوری – لوکس گلامور

زنجیر کبریتی:

یکی از طرح های معروف در بین انواع زنجیر های مردانه طرح کبریتی می باشد که به صورت طرح طلا می باشد و می توان آن را به صورت تکی و یا همراه پلاک استفاده کرد و در پهنا و عرض های مختلف در بازار موجود می باشد. اگر به دنبال طرحی خاص و متفاوت از دیگر زنجیر ها و گردنبند ها هستید بی شک زنجیر کبریتی می تواند یک گزینه ایده آل باشد.

زنجیر مردانه استیل روکش آب طلا nw-n804
زنجیر مردانه استیل روکش آب طلا nw-n804

زنجیر ونیزی(آجری)

این زنجیر را می توان هم به صورت تکی مورد استفاده قرار داد و هم برای استفاده روی پلاک مناسب می باشد و هم آقایان و ه بانوان از آن می توانند استفاده کنند و در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد و جزو طرح های پرطرفدار محسوب می شود.

زنجیر ونیزی

9 comments

 1. خوب بود حال داد

  مچکرم از اطلاعاتتون

  1. فاطمه

   سلام خیلی قشنگ هستن، بخوایم خرید کنیم امکانش هست؟

  2. مهدیه

   عالی بود

 2. متوجه

  سلام خیلی خلاصه بود لطفا روش ساخت رو بگید با ویدئو

 3. فاطمه

  سلام بخوایم خرید کنیم امکانش هست؟

 4. فاطمه

  سلام ببخشید بخواهم زنجیر متری خرید کنم چگونه با شما ارتباط برقرار کنم؟

  1. سلام. وقت بخیر. ما فروش زنجیر نداریم.

 5. asrin

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون.میشه بگین به هرکدومشون چه پلاکی بیشتر میاد؟

 6. محمدعبدی

  من زنجیر پاپ کورنی یا بیزانسی را میخوام خریداری کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *