مالاكيت يا مرمر سبز چه خواص و كاربردهايي دارد؟

مالاكيت يا مرمر سبز چه خواص و كاربردهايي دارد؟

يكي از سنگ هاي چشم نواز و زيبا كه در بخش جواهرات و زيورآلات استفاده مي شود سنگ مالاكيت يا مرمر سبز مي باشد. اين سنگ با رنگ سبز رنگ خود شناخته مي شود و استفاده از آن در ساخت گردنبند، دستبند و انگشتر مرسوم است. در مقالات گذشته به طور مبسوط درباره انواع سنگ ها و نگين هاي هاي به كار رفته در بخش زيورآلات بحث كرديم در اين مقاله نيز سعي داريم تا به معرفي سنگ مرمر سبز يا همان مالاكيت بپردازيم و به جواب سوال هايي همچون مالاكيت چگونه است؟ مالاكيت چه كاربردهاي دارد؟ و اينكه مالاكيت چه خواصي اشاره نماييم.

مالاكيت يا مرمر سبز چه خواص و كاربردهايي دارد؟
سنگ مالاكيت يا مرمر سبز

مالاكيت چيست؟

مالاکیت یک سنگ معدنی متشکل از هیدروکسید کربنات مس است و فرمول شیمیایی آن Cu2CO3 (OH) 2 است. این سنگ معدنی اغلب به رنگ سبز است  و اغلب به صورت توده های گیاهی ،فیبری یا استالاگیمت می باشد. این سنگ در شکستگی ها و فضاهای زیر زمینی و در مکانی که آب و مایعات هیدروترمال رسوب می کنند شکل می گیرد. کریستال های این سنگ نادر می باشند و اغلب به شکل منشور می باشند.کلمه مالاکیت دارای ریشه یونانی است و به معنی سنگ سبز رنگ می باشد. این سنگ به علت شباهت زیاد به برگ گیاه کاسنی در لاتین نیز به melochites معرو ف است.

بیشتر بخوانید
پرسش نامه تعیین استایل زیورآلات متناسب با شما

مالاكيت چه كاربرد هايي دارد؟

مالاکیت به عنوان یک رنگدانه معدنی تا حدود 1800 سال قبل مورد استفاده می گرفت. رنگدانه های این سنگ به مواد اسیدی بسیار حساس هستند و زود آسيب مي بينند. از موارد استفاده مالاكيت كه همگي از آن شناخت داريم كاپ جام جهاني است كه در قسمت هاي زيرين آن از مالاكيت استفاده شده است.  یکی از دانشمندان اسپانیایی قرن 17 معتقد بود که داشتن مالاکیت باعث می شود تا کودکان بهتر بخوابند و روح های شرور را از آنها دور سازد.  همچنين در قرون وسطا بر اين عقيده بودند كه مالاكيت فرد را از چشم زخم و انواع بيماري هاي معده محافظت مي كند. همچنين معتقدند كه مالاكيت باعث جذب انرژي هاي مثبت و دفع انرژي هاي منفي مي شود و بدن را از آلودگي مغناطيسي پاك مي كند.  مالاكيت در محل كار مي تواند فرد را در برابر نويز، روشنايي اضافي فلئورسنت و اشعات مضر تجهيزات الترونيكي محافظت كند. از مالاکیت در ساخت زیورآلات، مجسمه و اشیا قیمتی استفاده می شود و به عنوان یک سنگ نیمه قیمتی شناخته می شود

 

مالاكيت در كجا يافت مي شود؟

مالاکیت همواره در کنار سنگ مس یافت می شود و می توان آن را در کنار سنگ هایی مثل آسوریت، گوتیت و کلسین که دارای مقادیری مس هستند یافت کرد.  مالاکیت قبلا در روسیه استخراج می شد و منبع آن اغلب اوراال بوده است. امروزه نیز منابع مالاکیت را می توان در کشور های آفریقایی نظیرجمهوری دموکراتیک کنگو، گابن و زامبیا و نامیبیا یافت کرد و در کشور های غربی نظیر فرانسه و ایالات متحده می توان مالاکیت را یافت کرد.

بیشتر بخوانید
نحوه سوراخ کردن گوش

آيا مالاكيت سمي است؟

این سنگ به دلیل محتوای بالای مس آن در استفاده بلند مدت می تواند به بدن آسیب برساند . این سنگ دارای محتوای 57 درصد مس است که سمی می باشد.

مالاكيت يا مرمر سبز سنگ تولد كدام ماه است؟

مالاكيت يكي از سنگهاي ماه تولد آوريل و مي مي باشد اين سنگ براي افرادي كه متولد اين ماه ها هستند سرمايه و تندرستي به همراه مي آورد.

در اين مقاله سعي شد تا به معرفي مختصر و اجمالي از سنگ مرمر سبز بپردازيم اين سنگ نيز همانند اكثر سنگ هاي جواهري داراي نمونه هاي تقلبي است كه هنگام خريد بايد همواره مورد توجه قرار گيرد. اين سنگ با زيبايي چشم نواز خود مي تواند جزو گزينه هاي خريد جواهرات قرار گيرد و همواره به عنوان يك سنگ جواهري آن را در ساخت زيورآلات و جواهرات به كار برد.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *