نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی انگشتر

نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی

ممکن است برای شما هم این مورد پیش بیاید که انگشتر یا زیورآلاتی از جانب یک دوست یا آشنا به شما رسیده است ولی جنس فلز بکار رفته در ساخت آن قطعه زیور را نمی دانید. اگر حدس میزنید قطعه زیورآلات شما از جنس نقره یا پلاتین باشد لازم است در این مقاله از لوکس گلامور با ما همراه باشید و روش های تشخیص زیورآلات و بدلیجات نقره ای تمام عیار را با پلاتین را نشان میدهیم.

اگر قطعه زیور شما از این دو فلز ساخته نشده باشد و جنس آن غیر از نقره و پلاتین باشد؛ نگران نباشید ! با مطالعه این مقاله حداقل با دو مورد از فلزاتی که در ساخت زیورآلات رایج هستند آشنا شدید و روش شناسایی آنها را آموختید. غیر از این است ؟!

روش های تشخیص زیورآلات ساخته شده از نقره یا پلاتین

  –  به مارک حک شده بر روی زیورآلات نگاه کنید نوشته هایی همچون 999, S925, PLAT 950, or PT 999 را روی آن میبینید.

  –  آهن ربایی نزدیک زیورآلات نگه دارید. زیورآلات تمام عیار جذب آهن ربا نمی شوند. بیشتر پلاتین جذب آهن ربا نمی شود اما پلاتین/ کبالت جذب آهن ربا می شود.

  –  با استفاده از اسید تست کنید.

  –  از تستر ( تست کننده ) نقره برای تست زیورآلات نقره ای بزرگ استفاده کنید.

  –  زیورآلات را با محلول هیدروژن پراکسید تست کنید.

 

زیورآلات خود را تست کنید.

1-     برند و نام حک شده بر روی زیورآلات را نگاه کنید.

نام برند بر بر روی زیورآلات چاپ نمی شود بلکه حک می شود. معمولا این نوشته بر روی بزرگترین قسمت زیور حک می شود و یا اگر زیور آویزی داشته باشد به احتمال زیاد بر روی آن حک شود.

اگر بر روی زیورآلات خود نوشته ی حک شده ای مشاهده نکردید، به احتمال زیاد قطعه زیور شما اصل نیست.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی از نام حکشده

2-     بر روی زیورآلات نقره چه نوشته هایی حک می شود.

برخی سکه ها و زیورآلات نقره ای نوشته های عددی 999 بر روی آنها حک شده است. این عدد بر اصل و تمام عیار بودن نقره دلالت دارد. اگر عدد 925 به همراه حرف s حک شده باشد یعنی اینکه 92.5% آن از نقره تمام عیار 7.5% از فلز مس استفاده شده است.

زیورآلات خالص نقره ای به ندرت یافت می شود و نرم وخورنده هستند و در برخورد با اجسام سخت و یا استفاده طولانی مدت تغییر شکل می دهند.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی از عدد

3-     بر روی زیورآلات پلاتین چه نوشته هایی حک می شود.

پلاتین فلزی است که به ندرت پیدا میشود و گران قیمت است. بنابراین تمامی زیورآلات پلاتینی نوشته ای حک شده باید داشته باشند تا معتبر شناخته شوند. بر روی زیورآلات پلاتینی به دنبال نوشته های حک شده ای همچون “Platinum,” “PLAT,” or “PT” که قبل یا بعد این کلمات عدد 950 یا 999 دیده می شود. این اعداد میزان خلوص و عیار پلاتین را نشان میدهند. عدد 999 خالص تر از 925 است.

برای مثال یک قطعه زیور پلاتینی ممکن است نشان حک شده ای مانند “PLAT999″ داشته باشد.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی از نوشته

4-     به زیورآلات آهن ربا نزدیک کنید.

زیورآلات خالص و فلزات گران بها جذب آهن ربا نمی شوند. بنابراین اگر شما آهن ربایی را نزدیک زیورآلات اصل و خالص کنید، نباید جذب آهن ربا بشوند. با این حال اگر شما به زیورآلات پلاتینی آهن ربایی نزدیک کنید و زیورآلات واکنش نشان دهند نگران نباشید؛ به این دلیل که پلاتین خالص و بدون آلیاژ نرم و خورنده است که با ترکیب کردن ناخالصی از فلزات دیگر پلاتین سخت و با دوام می شود. آلیاژ استفاده شده برای پلاتین، کبالت است که این فلز مغناطیسی است و جذب آهن ربا میشود. بنابراین برخی زیورآلات پلاتینی با نزدیک کردن آهن ربا واکنش نشان می دهند.

–        آلیاژ پلاتین/کبالت معمولا بر روی زیورآلات با PLAT, Pt950 و یا Pt950/Co بصورت حک شده نمایش داده می شوند.

–        نقره خالص نیز همانند پلاتین نرم و خورنده است. آلیاژی که برای مقاوم سازی نقره استفاده می شود فلز مس است که مغناطیسی نیست و جذب آهن ربا نمی شود. اگر شما قطعه زیور نقره ای با مهر حک شده 925. دارید و جذب آهن ربا می شود از یک متخصص زیورآلات کمک بخواهید تا نوع آلیاژ آن را تشخیص دهد.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی با آهنربا

از اسید های مخصوص تست زیورآلات استفاده کنید.

1-    برای تشخیص جنس فلز زیورآلات از اسید مخصوص استفاده کنید.

اگر بر روی زیورآلات نوشته ای حک شده مشاهده نکردید و به اصل بودن زیورآلات مشکوک هستید، با استفاده از اسید تست کننده زیورآلات جنس فلز و آلیاژ زیورآلات خود را کشف کنید.

از فروشگاه های آنلاین یا فروشگاه های لوازم و تجهیزات زیورآلات و جواهرات اسید تست کننده را خریداری کنید.

–        اسید تست کننده ای را خرید کنید که برای تشخیص فلز نقره و پلاتین استفاده شود. برچسب رو بطری ها نشان می دهد که این اسید مناسب تست کدام فلز می باشد.

–        اگر در بسته ای که خریداری کردید دستگش محافظ وجود نداشت، بصورت جداگانه خرید کنید زیرا که اسید در تماس با پوست موجب سوختگی می شود و به پوست آسیب میرساند.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی با ماده

2-    با ساییدن زیورآلات به سنگ بر روی آنها خراش ایجاد کنید.

زیورآلاتی را که میخواهید با اسید تست کنید بایستی بر روی آنها خراش ایجاد کنید. این خراش بهتر است در قسمت های از زیورآلات ایجاد شود که در دید نیستند و از زیبایی و جلوه آنها نمی کاهد.برای هر تست یک خراش ایجاد کنید برای مثال اگر میخواهید قطعه زیوری را برای سه گزینه طلا، نقره و پلاتین تست کنید بر روی آن 3 خراش ایجاد کنید.نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی حلقه

3-     با استفاده از قطره چکان اسید را بر روی خط خراش ها بچکانید.

یکی از اسید ها را انتخاب کنید و با احتیاط بر روی یکی از خراش ها بچکانید. سپس تست کننده ی بعدی را بر روی خراشی دیگر بچکانید. مراقب باشید که اسید های تست کننده باهم ترکیب نشوند تا بتوانید نتیجه دقیقتری بگیرید.

–        بیشتر این  نوع تست کننده ها محلولی اسیدی هستند بنابراین لازم حین انجام تست دستکش محافظ مناسب بپوشید.

4-    عکس العمل زیورآلات در مقابل اسید را بررسی کنید.

زیورآلات در عرض 1 الی 2 دقیقه واکنش نشان می دهند. اگر خراش بصورت کامل منحل شده و از بین برود نتیجه تست منفی است. برای مثال اگر شما اسید تست کننده پلاتین را بر روی خراشی بچکانید و آن خراش بطور کامل منحل شده و از بین برود، این قطعه زیور از جنس پلاتین نیست. اما اگر خراش از بین نرود فلز خالص و تمام عیار است.

–        اگر از تست اسید طلای 18 عیار بر روی نقره استفاده کنید، خراشی که ایجاد کرده اید به رنگ سفید شیری در می آید. این رنگ نشان می دهند که زیورآلات شما نقره خالص و تمام عیار است.

–        اگر به نتایج بدست آمده مشکوک هستیند میتوانید دوباره تست کنید.

در نهایت پس از اینکه کلیه تست های مربوط به نحوه تشخیص نقره و پلاتین را انجام دادید بایستی به خاطر داشته باشید که زیورآلات شما آلوده به اسید هستند و در تماس با پوست خطرناک هستند و ممکن است آسیب برساند. بنابراین لازم است زیورآلات را پس از این مراحل بطور کامل بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید سپس استفاده کنید.

 

سخن آخر اینکه امروزه استفاده از زیورآلات و جواهرات در جنس های مختلف بطور گستره مرسوم شده است. بد نیست با کمی مطالعه در این زمینه شما هم در شناخت جنس فلز زیورآلات آگاهی داشته و به هنگام خرید زیورآلات از این معلومات استفاده کنید. در این مقاله از لوکس گلامور نحوه تشخیص زیورآلات نقره ای و پلاتینی بیان شد و شما میتوانید از قسمت مقالات این وبسایت اطلاعات بیشتری در زمینه زیورآلات و بدلیجات دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف اولین خرید شما

30 هزار تومان تخفیف

کدتخفیف : av401