کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟

کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟

امروزه همه افراد جامعه تقریبا از زیورآلات متناسب با جنسیت و سن خود استفاده می کنند؛ گردنبند،گوشواره،دستبند و …که در این میان هرروز بر تنوع و طرح آن ها اضافه می‌شود. در این میان استفاده از انواع نگین‌ها و سنگ‌ها در ساخت زیورآلات رواج پیداکرده است و به‌وفور بر روی فلزات گران‌بهایی مثل طلا، پلاتین، نقره و انواع جواهرات به کار می‌رود یکی از پرکاربردترین سنگ که خود نیز به چندین زیرشاخه تقسیم می‌شود کوارتز است. آیا شما کوارتزها را می‌شناسید؟آیا می‌دانید راه‌های تشخصی کوارتز اصلی از مصنوعی چیست؟ آیا می‌دانید کاربرد سنگ کوارتز در کجاست؟ و چندین سؤال دیگر که در این مقاله به اکثر آنها پاسخ داده خواهد شد.

کوارتز یکی از مهم ترین سنگ های معدنی بر روی زمین است که از چندین سنگ رنگی ساخته شده و جزو سنگ های محبوب محسوب میشود. کوارتز به عنوان دومین ماده معدنی از نظر فراوانی بر روی پوسته زمین بعد از فلدسپار ها است. به نظر می رسد کلمه کوارتز از ریشه کلمه آلمانی (quarz) حاصل شده است. که به معنی سختی در زبان اسلاوی و لهستانی است. کوارتز به عنوان یک ماده معدنی دارای مقیاس سختی 7 موس(mohs) می باشد و در مقایسه با دیگر سنگ های قیمتی سخت تر، نازک تر و بادوام تر است. دو نوع اصلی کوارتز وجود دارد که می تواند به گونه های مختلف تقسیم شوند. تمام سنگ های قیمتی کوارتز دارای ترکیب شیمیایی سیلیکون دی اکسید با درجات و ساختار های مختلف هستند. دو شاخه اصلی کوارتز شامل کوارتز ماکرو کریستالی و کوارتز کرپیتو کریستالی است. کوارتز ماکرو کریستالی شامل آمتیست، سنگ کریستال، کوارتز آبی، سیترین، چشم هوس، پرسیولیت، کوارتز چشم گربه ای، کوارتز دودی، کوارتز رز و چشم ببری است.

کوارتز ماکروکریستال نسبت به کریپتوکریستال شفاف تر و بزرگتر بوده کوارتز کریپتوکریستال دارای کریستال های میکروسکوپی است که در اکثر مواقع حتی دیده نمی شود. سنگ های قیمتی کوارتز بسیار جذاب، بادوام و سخت هستند. همچنین در اغلب موارد، کوارتز نسبتا ارزان و در دسترس عموم است اما بعضی از کوارتز ها بسیار نادر هستند در حالی که بعضی دیگر به راحتی در دسترس می باشند. کوارتز به عنوان یک سنگ بسیار متنوع است و می توان آن را به شکل ها و اندازه های مختلف برش داد.

برای قرن ها کوارتز در ساخت زیورآلات و جواهرات مورد استفاده قرار می گرفته است. اما امروزه کوارتز نه تنها یکی از سنگ های قیمتی در تجارت سنگ های رنگی است بلکه کاربرد زیادی در صنعت نیز دارد.

c users bbbb desktop types of quartz crystals jpg - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
انواع سنگ کوارتز

راه های شناسایی کوارتز:

هیچ آزماش قطعی برای شناسایی کوارتز وجود ندارد. تعدادی تست برای دستیابی قطعی لازم است. اکثر آزمایش های ترکیبی از تجزیه و تحلیل سنتی و ابزار های پیشرفته است و بررسی سنتی در ارتباط تقسیم بندی رنگ ها در کوارتز انجام می گیرد. طیف سنجی مادون قرمز برای نشان دادن طول موج جذب شده سنگ کوارتز مورد استفاده قرار می گیرد. کریستال های کوارتز دارای ویژگی مشترک با سنگ هایی مثل تورمالین است. کوارتز مصنوعی اغلب دارای رنگ هایی هستند که طبیعی نمی باشند.

خرید کوارتز و تعیین ارزش کوارتز:

رنگ کوارتز

رنگ کوارتز مارکروکریستال بسته با اندازه طیف آن متغییر است اما کوارتز شفاف به مراتب بیشترین ارزش و به دنبال آن کوارتز سفید یا ابری قرار دارند.بنفش(آمتیست)، صورتی(رزگلد)، خاکستری یا قهوه ای تا سیاه(کوارتز دودی) نیز رایج هستند. اما کوارتز کریپتوکریستال میتواند رنگی باشد و در نور مصنوعی کیفیت خوبی را نشان نمی دهد. به نظر می رسد بهترین زمان برای دیدن آن پس از طلوع و غروب خورشید است که رنگ های عمیق را نشان می دهند.

درخشش و شفافیت کوارتز:

کوارتز خوب شفاف است بدین معنی که نور از داخل آن عبور می کند. اما در کوارتز نیمه شفاف نور به صورت ضعیف از آن عبور می کند. بهترین کوارتز به اسم کوارتز تمیز(CLEAN) شناخته می شود

برش و شکل کوارتز:

به علت توزیع رنگ شکننده در کریستال ها کوارتز را نیز می توان به منظور به حداکثر رساندن رنگ آن برش داد. هنگامی رنگ بهتر توزیع شد میتوان از دیگر برش ها استفاده کرد. کوارتز دارای طیف گسترده ای از اندازه ها و اشکال از جمله اشکال فانتزی است که در دسترس می باشند

نشانه های کوارتز اصلی:

کوارتز همیشه به یک شکل نیست گاهی اوقات با رنگ، تابش، و یا گرما رنگ آن افزایش می یابد و در بعضی موارد با آغشته شدن به رزین و فویل درخشان و رنگ ثابتی پیدا کنند و از این رو کوارتز مصنوعی نیز فراوان است.

برخی از معروف ترین نام های تجاری برای سنگ های قیمتی کوارتز ماکرو کریستالی عبارتند از:

آمتیست(AMETHYST): به عنوان کوارتز بنفش و یا قرمز مایل به بنفش شناخته می شود و سنگین ترین گروه سنگ های کوارتز است و منشا رنگ آن وجود آهن است.

 

آمتیست ژئود (GEOD) : بنفش و یا بنفش مایل به قرمز است با این تفاوت که در داخل آن کریستال های درخشانی وجود دارد

21 2 amethyst geode on metal stand great sparkl 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
آمتیست ژئود

آمیترین (AMETRINE): ترکیبی از دو رنگ زرد و بنفش است وتنوع رنگ این نوع سنگ کوارتز از بنفش تا زرد طلایی است.

image result for ametrine 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
آمیترین

آونترین(AVENTURINE): سبز، قرمز مایل به قهوه ای و یا قهوه ای طلایی است وو افلب دارای ظاهر فلزی پر زرق و برق می باشد که ناشی از وجود میکا سبز است که ناشی از وجود هماتیت در آن است.

green aventurine gemstone tumbled 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
سنگ کوارتز آونترین

کوارتز آبی: اغلب به صورت کریستال سنگی تابش شده است.

image result for blue quartz 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
سنگ کوارتز آبی

سیترین: زرد روشن تا زرد تاریک است و منشا رنگ آن وجود آهن در ساختار آن می باشد. بسیاری از سیترین های تجاری می باشند و حاصل گرمایش آمتیست هستند. و اغلب به صورت زرد کم رنگ است که با حرارت به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهد.

natural citrine gemstone 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
کوارتز سیترین

سیترین ژئود(Citrine Geode): دارای رنگ زرد روشن تا زرد تیره هستند و کریستال های داخلی آن به رنگ طلایی مایل به قهوه ای است. و منشا رنگ آن وجود آهن می باشد. بسیاری از سیترین ها تجاری می باشند و به وسیله تغییر رنگ آمتیست در اثر گرما ایجاد می شوند و بیشتر زرد رنگ هستند و در اثر گرما رنگ قرمز به خود می گیرند.

picture of citrine geode 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
سیترین ژئود

چشم شاهین (HOWKS eye): کوارتز آب خاکشتری تا آبی سبز است. چشم شاهین به مثابه اشعه های نوری وچکی هستند که بر روی چشم پرنده منعکس شده است.

image result for hawks eye 4 - کوارتز چیست و به چند نوع تقسیم و کاربرد های آن کدامند؟
کوارتز چشم شاهین

جواهرات و زیورآلات کوارتز

کوارتز یک سنگ قیمتی ایده آل است و به راحتی قابل دسترس و مقرون به صرفه می باشد. حتی سنگ های بزرگ کوارتز را میتوان با قیمت های فوق العاده مناسب خریداری کرد. کوارتز در رنگ های مختلف و در فروشگاه های زیورآلات و جواهرات به وفور یافت می شود. آمتیست و سیترین به عنوان سنگ های ماه تولد بیشترین کاربرد را در ساخت زیورآلات جواهرات ایفا می کنند. همچنین بعضی افراد اعتقاد به خواص درمانی این سنگ ها مثل(کارنلیان) دارند. بنابراین می توان گفت جواهرات و زیورآلات کوارتزی با تنوع زیاد در بازار موجود هستند و به راحتی میتوان کوارتز مورد نظر خود را یافت کرد.

کوارتز امروزه در ساخت زیورآلاتی مثل انگشترمورد استفاده قرار می گیرد و مخصوص قشر خاصی نیست و زن و مرد میتوانند از زیورآلات و جواهرات کوارتزی مثل (گردنبند، انگشتر، دستبند و …) استفاده نمایند. کوارتز را می توان در هر شکلی برش داد و به عنوان طزح های زینتی از آن استفاده نمود و بر روی آن انواع طرح های حیوانات، طبیعت و علامت های تجاری را حک کرد.

مراقبت و نگهداری از زیورآلات سنگ کوارتز:

کوارتز دارای سختی و دوام مناسبی است هر چند که شکننده می باشد ولی سخت تر از خیلی از سنگ های قیمتی دیگر مثل یاقوت کبود، روبی، زمرد و الماس است. نگهداری و مراقبت از اکثر کوارتز ها راحت و آسان است با این حال بعضی از اشکال کوارتز مانند آهست(agate) و کلسدون (chalcedony) بسیار متخلخل هستند و به راحتی رنگ و آب را جذب می کنند. برای تمیز کردن سنگ های قیمتی مثل کوارتز میتوان از آب و صابون یا مواد شوینده ملایم استفاده کرد و سپس سنگ را با استفاده از پارچه نرم تمیز کرد و مطمن شد که هیچ گونه اثری از صابون بر روی سنگ باقی مانده است. همچنین باید از قرار دادن سنگ در معرض نور مسقیم طولانی مدت وگرما و نوسانات دما اجتناب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

risus velit, id, dolor. Donec Praesent neque. amet, leo. Lorem efficitur.