خواص سنگ اونیکس یا عقیق سلیمانی چیست؟

از زمان های بسیار قدیم سنگ های قیمتی به دلائل مختلف جزو لوازم انسان ها بوده است. گاها شکارچیان از این سنگ ها در هنگام شکار استفاده می کردند  و بعضا سنگ های قیمتی جزو زیورآلات سلطنتی محسوب می شده و داشتن آنها نشانه ای از ثروت و طبقه اجتماعی بوده است. گاها از سنگ ها به منظور طلسم استفاده می کردند و گاها به عنوان سمبل تولد مورد استفاده قرار می گرفته است. همه اینها بخشی از کاربرد های سنگ های قیمتی هستند. در مقالات قبلی به بررسی انواع عقیق و راه های شناسایی عقیق اصل پرداخته شده است و به طور کلی به بررسی نگین های پرکابرد در زیورآلات پرداخته ایم. در این مقاله نیز سعی داریم تا از میان سنگ های قیمتی به بررسی سنگ اونیکس یا همان عقیق سلیمانی بپردازیم و به موارد کاربرد آن و ویژگی های این سنگ بپردازی و شما را در شناخت سنگ اونیکس اصل یاری رسانیم .

سنگ اونیکس یا همان عقیق سلیمانی یکی از سنگ های قیمتی می باشد که معتقدند دارای خواص شگفت انگیز درمانی و معنوی است. منشا این اعتقادات در فرهنگ های مختلف و در طول زمان های بسیار طولانی شکل گرفته است. این سنگ در واقع از نوع سنگ کلسدونی می باشد و دارای طیف رنگ سفید تا مشکی می باشد با این حال امروزه سنگ های سیاه اونیکس به دلیل جلا و خواص آن  بیشتر در دسترس است. امروزه از سنگ اونیکس از ساخت زیورآلاتی همچون گردنبند، دستبند و .. استفاده می شود و به علت قیمت مناسب محبوبیت بالایی را دارا می باشند.

نمونه زیورآلات سنگ اونیکس نیز در زیورآلات لوکس گلامور موجود است که در قسمت زیرین چن نمونه را مشاهده می فرمایید. برای دیدن محصولات بیشتر می توانید به زیورآلات لوکس گلامور مراجعه فرمایید 

 

بیشتر بخوانید
چشم سوم - آشنایی با چشم سوم و محل آن
خواص سنگ اونیکس یا عقیق سلیمانی چیست؟ - اونیکس
دستبند سنگ اونیکس

 

خواص سنگ اونیکس یا عقیق سلیمانی چیست؟ - سنگ اونیکس اصل
دستبند ست سنگ اونیکس و جاسپر

تاریخچه سنگ اونیکس

گفته می شود کلمه اونیکس از کلمه یونیوکس که کلمه ای یونانی و به معنی ناخن و یا پنجه است گرفته شده و این کلمه از یک افسانه قدیمی یونانی نشات می گیرد اما عده دیگری نیز وجود دارند که با این  نظریه مخالفند و معتقدند که اونیکس به عنوان یک دیوی است که در سنگ زندانی است. آنها معتقدند افرادی که دارای سنگ اونیکس هستند در مقابل ناراحتی و کابوس محافظت می شوند و دیو به مقابله به مثل با آنها بر می خیزد.

گفته می شود سنگ اونیکس یک تسکین دهنده می باشد و به همین منظور زیورآلات سنگ اونیکس نظیر دستبند و گردنبند و انگشتر آن برای استفاده توصیه می شود و در هنگام پریشانی و آشفتگی به کار می رود. این سنگ امواج منفی را دفع و برای محافظت از چشم بد مناسب است.  برخی دیگر معتقدند سنگ اونیکس باعث افزایش شهود، تعادل  و دید مثبت می شود.

ساختار اونیکس

اونیکس اساسا در انوا ع مختلف یافت می شود و از گروه مواد معدنی سیلیکات میباشد. آگات و اونیکس هر دو نوعی کلسیدون هستند و تفاوت آنها در این است که آگات دارای نوارهای منحنی و اونیکس دارای نوار های موازی است.

در بسیاری از کشور ها انواع تقلبی اونیکس یا همان عقیق سلیمانی به فروش می رسد که بسیار نرم تر از عقیق واقعی هستند و به وفور در دسترس هستند. اکثر سنگ های تقلبی که به عنوان عقیق سلیمانی به فروش می رسند ترکیبی از کربناته می باشند.  سنگ های اونیکس تقلبی از کلیسدون معمولی و آهک تولید شده اند  و این روش از دوران رومیان باستان رواج داشته است.

اونیکس یکی از سنگ های قیمتی می باشد که مقرون به صرفه است و از همین رو در ساخت انواع زیورآلات کاربرد دارد. اما مواردی هست که باید در هنگام خرید زیورآلات اونیکس بدان توجه کرد.

اونیکس از کوارتز و مگنیت تشکیل شده است  و عمدتا در هند، ماداگاسکار و برزیل یافت می شود.  در ایالت متحده نیز در کالیفرنیا می توان اونیکس را یافت کرد.

سنگ اونیکس معمولا مشکی است اما برخی از آنها دارای رگه های  قهوه ای ، سفید و قرمز است که به ساردونیکس معروف هستند. اونیکس دارای سختی 7 در 10 در مقیاس موس است و بنابراین یک سنگ نسبتا بادوام است اما با این وجود قابل خراش دادن است.

اونیکس به طور عمده در چندین  رنگ وجود دارد که شامل سیاه، سیاه و سفید و خاکستری و سفید است. انواع دیگر سنگ اونیکس نیز وجود دارند که در رنگ های سبز و قرمز هستند اما محبوب ترین رنگ سنگ اونیکس مشکی می باشد.

لازم به ذکر است که اکثر اونیکس ها در بازار به صورت مصنوعی رنگ می شوند و توسط حرارت شکل آن را ترمیم می کنند.

یکی از علامت های شناسایی اونیکس اصل از تقلبی بررسی سطح سنگ است به طوری که سنگ اصلی مسطح و جلا داده شده و کمی شفاف است سنگ های قیمتی که دارای خراش و شکاف باشند نمیتوانند اونیکس باشند.

به طور کلی سنگ اونیکس یا عقیق سلیمانی جزو سنگ های پرطرفدار در کشور ما می باشد که علاقمندان و طرفدارن خاصی را دارد و دارای ویژگی های آرام بخشی می باشد نکته ای که باید در هنگام خرید سنگ اونیکس باید توجه داشت اشتباه نگرفتن با سنگ آرگات است از همین رو توصیه می شود تا زیورآلات اونیکس را از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *