مفهوم 925 روی نقره چیست؟ عیار 925 به چه معنی است

امروزه نقره و زیورآلات ساخته شده از فلز نقره طرفداران بسیار زیادی دارد چرا که علاوه بر قیمت مناسبتر و زیبایی و درخشندگی که دارد اصالت را نیز با خود به همراه دارد.ما قبلا در مقاله ای فلز نقره و ویژگی های آن را بیان کرده ایم ولی اگر شما نیز سوالاتی مانند “مفهوم 925 روی نقره چیست؟”یا “عدد 925 روی انگشتر نقره به چه معنی است؟” یا “عیار 925 چه مفهومی دارد” با ما در این مقاله از لوکس گلامور همراه باشید تا مفهوم عدد 925 و دیگر عدد های حک شده روی زیورآلات را بدانید

عیار 925 به چه معنی است ؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است.البته برای دیگر فلزات و مواد نیز به کار می رود ولی در حالت کلی برای فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره به کار می رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ و عیار نقره معمولا از واحد کامل 925 بیان می شود.

پس در واقعا میزان خلوص و خالص بودن نقره را عیار نقره می گویند. همانطور که در مقاله ویژگی های جالب نقره بیان شده است زیورآلات ساخته شده از فلز نقره مانند انگشتر نقره یا دستبند یا غیره نمی توانند از فلز نقره خالص باشند چرا که نقره نیز مانند طلا یک فلز کاملا نرم و انعطاف پذیر است و به راحتی خم میشود و به همین دلیل برای افزودن استحکام و دوام بیشتر برخی ناخالصی ها به آن اضافه می شود.

حالا که با مفهوم کلی عیار آشنا شدید بهتر است بدانید که مفهوم عدد 925 حک شده بر روی انگشتر یا دستبند یا سرویس شما نشان دهنده عیار آن است. و جواب سوال ” عیار 925 به چه معنی است ” این است که 92.5 درصد از فلز به کار رفته در این زیور از نقره خالص است و 7.5 درصد آن از دیگر فلزات تشکیل شده است تا به استحکام آن بیافزاید.

عدد حک شده 925 داخل انگشتر مردانه

آشنایی با عیار زیورآلات نقره

از فلز نقره با خلوص مختلف در ساخت زیورآلات استفاده می شود که همانطور که قبلتر اشاره شد خلوص آن معمولا روی زیورآلات حک میشود. شاید جالب باشد که بدانید نقره 925 تنها عیار مورد استفاده در دنیای زیورالات نیست و عیار هایی مانند عیار 958 ( که مفهوم آن وجود 95.8 درصد نقره خالص در ساخت آنهاست) یا نقره 950 یا 947 و 875 و830 و 800 و 835 در ساخت زیورآلات استفاده می شود که در ایران عیار 925 به عنوان بالاترین عیار نقره معروف شده است و به دلیل کیفیت بالایی که دارد از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است.

عیار 925 داخل انگشتر

3 comments

  1. shqyq

    قیمت گردنبند نقره رو میشه ازرو عکس تشخیص داد؟

    1. سلام و عرض ادب. به صورت نسبی بله میشه ولی به صورت دقیق خیر. چون در خرید فروش نقره عوامل مختلفی وجود داره.

  2. فاطمه ردایی

    سلام و عرض ادب.
    امکانش هست سایز حلقه انگشتر نقره روتغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *