آشنایی با زمرد سبز و راه های تشخیص زمرد اصل از بدل

آشنایی با زمرد سبز و راه های تشخیص زمرد اصل از بدل

جواهرات و زیورآلات همواره دارای نگین ها و سنگ ها قیمتی و نیمه قیمتی بوده اند. یکی از این سنگ ها که در بخش زیورآلات و جواهرات کار برد دارد سنگ زمرد سبز است که بسیار پرطرفدار می باشد. این سنگ قیمتی را می توان بر روی انواع گردنبند، دستبند، انگشتر و.. دید و از درخشش و شفافیت آن لذت برد. سنگ زمرد نیز همانند دیگر سنگ های قیمتی دارای نمونه های تقلبی است که به قیمت کمتر در بازار موجود میباشند و شناخت سنگ اصل از تقلبی کار پیچیده و سختی است. شاید تا به حال به این فکر کرده اید که سنگ زمرد اصل چه ویژگی هایی دارد و یا روش های تشخیص سنگ زمرد اصل از تقلبی چگونه است؟ و با در کجا بیشتر یافت می شود؟ در این مقاله سعی داریم تا به کلیه این سوالات پاسخ داده و شما را در خرید سنگ زمرد واقعی کمک نماییم.

آشنایی با زمرد سبز و راه های تشخیص زمرد اصل از بدل
زمرد سبز

معرفی زمرد سبز

زمرد سبز یا امرالد (Emerald) یک سنگ گرانبها است و از نوع بریل معدنی با فرمول (Be3Al2 (SiO3) 6) می باشد که در ساختار آن مقداری کروم و وانادیوم وجود دارد که باعث سبز رنگی آن می شود. بریل دارای سختی 5/7 تا 8 در مقیاش موز است. بنابراین جزو سنگ های ضعیف (مقاوم در برابر شکستگی) قرار می گیرد.

زمرد نیز مانند سایز سنگ های قیمتی با استفاده از چهار مقیاس رنگ، وضوح، برش و وزن ارزش گذاری می شود. به طور کلی در درجه بندی سنگ های قیمتی رنگ مهم ترین معیار می باشد اما در ارتباط با زمرد وضوح و شفافیت سنگ عامل اصلی ارزش گذاری آن می باشد. زمرد خوب باید دارای سنگ سبز  باشد و از طرف دیگر شفافیت و درخشندگی بالایی را داشته باشد تا بتوان به عنوان یک سنگ قیمتی  آن را محسوب کرد. در قسمت زیر به بررسی مقیاس های ارزش گذاری زمرد می پردازیم و هر کدام را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید دستبند چرمی مردانه

رنگ

در جواهر شناسی رنگ ها به سه نواع تقسیم می شوند که شامل نوع رنگ، اشباع، تن است. زمرد ها در رنگ های سبز- زرد و سبز-آبی ظلاهر می شوند در حالی که رنگ پایه و اصلی آنها سبز است. رنگ های زرد و آبی رنگ های ثانویه موجود در زمرد هستند. تنها سنگ هایی که دارای تن متوسط رو به تاریک هستند زمرد می باشند سنگ هایی که دارای تن سبز روشن هستند به اسم سبز بری شناخته می شوند. بهترین زمرد دارای تن رنگ تقریبا 75 درصدی است و تن رنگ صفر درصد بی رنگ و صد در صد سیاه کامل می باشد. از لحاظ اشباع رنگ نیز زمردی که دارای رنگ اشباع مناسب است وضوح و شفافیت بالایی را دارا می باشد. از لحاظ اشباع رنگ زمرد هایی که دارای سبز خاکستری مباشند به صورت طبیعی می باشند و ارزش بالایی را دارا هستند.

وضوح و شفافیت

زمرد ها ممکن است بر روی سطح خود دارای شکاف های متعدد باشند . بر خلاف الماس  که برای دیدن شکاف های آن باید از میکروسکوپ استفاده کرد می توان برای دیدن شکاف های بر روی زمرد از چشم کمک گرفت. اگر بر روی زمرد شکافی وجود نداشته باشد می توان گفت که این زمرد بی عیب و نقص است البته باید خاطر نشان سازیم که چنین سنگ های بسیار نادر هستند.سنگ های زمردی که حداکثر تا 15 درصد دارای رنگ های ثانویه هستند قیمت بالایی را دارا میباشند.

بازسازی زمرد

زمرد های اغلب دارای شیار ها و سوراخ هایی بر روی خود هستند. برای پر کردن شیار ها و افزایش شفافیت زمرد اغلب از روغن سدر استفاده می شود که دارای شاخص انکسار مشابه با زمرد است.

البته روغن ها و پلیمر های دیگری مثل option نیز برای این کار استفاده میشود  که دارای شاخص انکسار مشابه با زمرد هستند.

بیشتر بخوانید
دانستنی های جالب در مورد فلز نقره

معادن زمرد

زمرد ها در مصر در حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح در کوه smaragdus  یافت شده است و در هند و اتریش در حدود قرن 14 میلادی استخراج شده است. معادن مصر توسط امپراطوری های رومی و بیزانس و بعدا توسط فاتحان اسلامی مورد بهره برداری قرار گرفته اند. بهره برداری از معادن مصر بعد از کشف ذخایر زمرد در کلمبیا متوقف شد و از آنها تنها خرابه هایی باقی مانده است.

کلمبیا بزرگترین تولید کننده زمرد جهان است و تقریبا 50 تا 95 درصد تولید جهانی را در اختیار دارد. درصد استخراج زمرد در کلمبیا بستگی به سال متفاوت است. تولید زمرد کلمبیا در دهه های گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و از سال 2000 تا 2010 به میزان 78 درصد افزایش یافته است. سه معدن اصلی تولید زمرد در کلمبیا عبارتند از Muzo, cosuez, chivor.

زمرد های نادر تریپیکه در کلمبیا یافت می شود و به وسیله پرتو های شبه تاریک قابل تشخیص است. یکی دیگر از بزرگترین تولید کنندگان زمرد در جهان زامیبیا است که معادن kagem آن در سال 2004 نزدیک به بیست درصد زمرد جهان را تولید کرد. علاوه بر این کشور های که تولید کنندگان عمده زمرد در جهان هستند کشور های افغانستان، استرالیا، اتریش،برزیل، بلغارستان،کامبوج،چین،مصر، اتیوپی، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا،قزاقستان،ماداگاسکار و  چند کشور دیگر معادن زمرد را در دل خود دارا می باشند.

راه های تشخیص زمرد اصل از زمرد تقلبی

زمرد نیز مانند سایز سنگ های قیمتی دارای نمونه تقلبی است که از جنس شیشه درست شده اند. چندین راه برای اطمینان از اصل بودن زمرد وجود دارد که در قسمت زیر به انها اشاره خواهیم کرد.

  1. استفاده از لنز بزرگنمایی یا لوپ جواهر سازی

با استفاده از بزرگنمایی و قرار دادن پرتو نور در راستای سنگ می توانید شیار ها و حباب های موجود در زمرد اصل را پیدا کنید. اگر شیار ها و حباب های داخل سنگ را مشاهده کردید می توانید اطمینان حاصل کنید که این سنگ اصل است گرچه نمی توان گفت که حتما زمرد اصل است.  اگر سنگ جواهر شما بسیار واضح باشد ممکن است یک میراندا مصنوعی باشد.

  1. درخشان بودن آن را بررسی کنید
بیشتر بخوانید
مارکازیت چیست و چه تفاوتی با پیریت دارد؟

زمرد های واقعی معمولا در زیر نور بدون فلاش های رنگارنگ ظلاهر می شوند و اگر جواهر شما یک هاله رنگین کمانی چشم نواز تولید کرد می توانید نتیجه بگیرید که زمرد نیست.

  1. رنگ را بررسی کنید.

بریل معدنی فقط زمرد است اگر سبز تاریک و یا سبز آبی باشد. بریل سبز – زرد را هیلدور می نامند و بریل سبز روشن را فقط بریل سبز نامیده می شود. سنگ های سبز –زرد ممکن است گارنت یا الیوین باشند.

  1. به لبه های سنگ نگاه کنید

شیشه و سایر مواد ضعیف به سرعت از بین می روند. اگر لبه ها نرم و شکننده باشند احتمالا زمرد تقلبی است. سنگ های تقلبی جعلی اغلب دارای یک بافت کمرنگ شبیه پوست پرتقال هستند و لبه های های آن کمی گرد میباشد.

  1. لایه های سنگ را بررسی کنید

جواهرات تقلبی از دو یا سه لایه مختلف ساخته شده اند  که اغلب یک لایه سبز رنگ بین دو لایه قرار می گیرد. اگر سنگ را در داخل آب بیندازید می توانید لایه های دیگر را مشاهده کنید.

  1. استفاده از دیکروسکوپ

سنگ های قیمتی از جهات مختلف رنگ های مختلفی را نشان می دهند. یکی از ابزار های تشخیص زمرد واقعی استفاده از این وسیله است . زمرد های واقعی زمانی که در معرض نور قرار میگردند به صورت دی کروی هستند و یک نور زرد رنگ شبیه زرد در آنها ظاهر می شود.

 

 

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *