انواع سنگ جاسپر كدامند و چه ويژگي هايي دارند؟

انواع سنگ جاسپر كدامند و چه ويژگي هايي دارند؟

از ديرباز يكي از سنگ هاي مورد استفاده در دنياي زيورآلات جاسپر بوده است. اين سنگ به عنوان يك سنگ نيمه قيمتي داراي كاربرد هاي فراواني  نظير ساخت زيورآلات و تزئينات مي باشد. اين سنگ داراي خواص و ويژگي هاي منحصر به فردي است و از همين رو بر اساس اين اعتقادات در ساخت گردنبند، انگشتر و … مورد استفاده قرار مي گيرد. در مقالات قبلي به صورت مبسوط به سنگ هاي مورد استفاده در دنياي زيورآلات اشاره شد در اين مقاله نيز سعي داريم با معرفي انواع سنگ جاسپر و معرفي ويژگي هاي هر كدام آشنايي كلي با اين سنگ زيبا بدست آوريد از همين رو توصيه مي شود  با دقت اين مقاله را مطالعه فرماييد.

آَشنايي با سنگ جاسپر

جاسپر به مجموعه اي از كوارتز هاي ميكرو گرانول يا كلسدون با مواد معدني ديگر گفته مي شود . اين سنگ سيليسي معمولا به رنگ زرد، قهوه اي و يا سبز ديده مي شود. اما گاها به رنگ آبي نيز مي توان آن را يافت كرد كه به عنوان نادرترين سنگ جاسپر شناخته مي شود. علت رنگ قرمز جاسپر نيز وجود ماده معدني آهن در ساختار آن است. اين سنگ داراي سطحي صاف و شكننده است و اغلب براي مواردي همچون تزئينات و ساخت زيورآلات مورد استفاده قرار مي گيرد . اين سنگ به عنوان سنگ ماه  تولد مارس شناخته مي شود و معمولا  داراي وزن 2.5 تا 2.9 قيراط است.

بیشتر بخوانید
آشنایی با سنگ ماه تولد - سنگ تولد ماه ها را بشناسید

جاسپر به معني سنگ خال دار و عجيب و غريب شاخته مي شود. جاسپر سبز در حدود 4 و 5 هزار سال قبل از ميلاد مورد استفاده قرار مي گرفته است. جاسپر را مي توان به عنوان يك سنگ جواهري در تاريخ آذربايجاني، فارسي، عبري، آَشوري و يوناني دانست كه طرفدارن زيادي داشته است

جاسپر يك سنگ متخلخل است كه تقريبا داراي رنگ هاي مختلف است و از مواد معدني رسوبات و يا خاكستر ها تشكيل شده است. اين سنگ در طول زمان و در جريان رسوبگذاري سيليكات ها و خاكستر هاي آتشفشاني ايجاد شده است. به طور كلي جريان گرمابي آتشفشاني در تشكيل و ايجاد جاسپر موثر بوده است.

از زمان قديم بر اين اعتقاد بودند كه جاسپر داراي قدرت مي باشد و داراي خواص شفا بخش مي باشد. بر اين مبنا مصريان باستان از جاسپر در عروسي ها و در ساخت طلا و جواهرات استفاده كرده اند. در مصر مومياييان را همراه با سنگ جاسپر دفن مي كنند و معتقدند كه اين سنگ گذرگاه ايمني را براي بعد از مرگ ايجاد مي كند

انواع سنگ جاسپر و خواص آنها

جاسپر اقيانوسي:

جاسپر آبي يا اقيانوسي سنگ مناسب براي زماني است كه احساس خستگي مي كنيد و نياز به كمي نشاط داريد. اين سنگ احساس شادي، خوشبختي و روحيه به ارمغان مي آورد و به شما كمك مي كند احساسات و انرژي هاي منفي را آزاد كنيد تا اعتماد به نفس خود را افزايش دهيد.

بیشتر بخوانید
زیورآلات از جنس پالادیوم را بشناسید
جاسپر اقيانوسي
جاسپر اقيانوسي

جاسپر عكسي:

ارتباط عميقي با زمين دارد و اغلب به عنوان يك سنگ آگاهي دهنده شناخته مي شود . اعتقاد بر اين است كه الگو ها و مناظر روي اين سنگ پيام هايي از تمدن هاي باستاني هستند. اين سنگ به شما آرامش مي دهد و انرژي و احساس امنيت را در شما پرورش مي دهد. اين سنگ براي آزاد شدن از هر گونه ترس و  اضطراب ممكن است مناسب باشد.

جاسپر عكسي
جاسپر عكسي

جاسپر پوست پلنگي:

يك سنگ عالي براي افرادي است كه مي خواهند ارتباط با حيوانات را تقويت كنند. اين سنگ بسيار شفابخش و پرورش دهنده اي كه به رشد شخصي شما كمك مي كند. اين سنگ براي زماني كه فرد دچار استرس مي شود مفيد است.

جاسپر پوست پلنگي
جاسپر پوست پلنگي

جاسپر سرخ:

جاسپر سرخ به شما براي افزايش انرژي و استقامت در زندگي به وسيله ترشح آدرنالين كمك مي كند. جاسپر قرمز باعث ايجاد يك نگرش مثبت در زندگي مي شود و به شما اين انگيزه را مي دهد تا روياهايتان را تحقق ببخشيد. همچنين گفته مي شود كه جاسپر سرخ باعث ايجاد شانس مي شود.

جاسپر سرخ
جاسپر سرخ

جاسپر زرد:

جاسپر زرد نيز با انرژي خورشيد در ارتباط است و باعث ايجاد شادي و انرژي مثبت مي شود. اين سنگ اضطراب را كاهش مي دهد و افزايش اعتماد به نفس كمك مي كند.

بیشتر بخوانید
نحوه مراقبت و نگهداری از زیورآلات نقره
جاسپر زرد
جاسپر زرد

جاسپر خاكستري:

اين سنگ فوق العاده زيبا براي افزايش روحيه و نگرش مثبت به زندگي موثر است و به شما كمك مي كند تا از لذت هاي كودكانه الهام بگيريد و هر كاري را كه انجام مي دهيد با لذت انجام دهيد و همواره لبخند بر لبان شما قرار گيرد.

جاسپر خاكستري
جاسپر خاكستري

 جاسپر كامبابا:

اين سنگ به شما كمك مي كند تا ترس را از خود دور نماييد و زندگي الهام بخشي داشته باشيد و همواره به توانايي هاي ذاتي خود اعتماد كنيد. و همواره به شما كمك مي كند تا در مسيري كه مي خواهيد قدم برداريد.

 جاسپر كامبابا
جاسپر كامبابا

جاسپر كندو زنبور عسلي:

اين سنگ به شما كمك مي كند تا امكانات زندگي براي شما بي پايان باشد و انگيزه و اراده اي پيدا كنيد تا زندگي عاشقانه اي داشته باشيد. اين سنگ نادر است و در كوه هاي پيندايان فقط پيدا مي شود. اين سنگ به شما كمك مي كند تا از حالت سكون خارج شويد و زندگي فعال و شادي داشته باشيد.

جاسپر كندو عسلي
جاسپر كندو عسلي

1 دیدگاه‌ در “انواع سنگ جاسپر كدامند و چه ويژگي هايي دارند؟”

  1. درود.سنگ جاسپردرایران باستان برای سنگ صاب (دسته هاون)استفاده میشدسوال پرسیدم .لطفاجواب دهید

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *