همه چیز در مورد سنگ اپال طبیعی

همه چیز در مورد سنگ اپال

اپال مطلوب ترین سنگ بعد از سنگ های زینتی است. اپال تنها سنگی است مانند سایر سنگ های زینتی کیفیت آن از طریق مراتب رسمی ارزیابی نمی شود و این امر تشخیص ارزش سنگ اپال را سخت تر می کند. در این مقاله از لوکس گلامور سعی شده است همه چیز در مورد سنگ اپال بیان شود. سنگ اپال بعضی خصوصیت هایی دارد که با آگاهی از آن میتوان ارزش آن را تشخیص داد.

هر آنچه لازم است در مورد سنگ اپال و ویژگی های آن بدانیم

از جمله این ویژگی ها میتوان به رنگ، الگو و نظم و ترتیب رگه ها اشاره کرد. با آگاهی از خصوصیت ها و ویژگی های انواع مختلف سنگ اپال میتوانید موقع خرید انتخابی آگاهانه بکنید و ارزش واقعی سنگ اپال مورد نظر را بدانید. امروزه سنگ اپال در دنیای زیورآلات و جواهرات جایگاه محبوبی پیدا کرده و از آن در ساخت انواع زیورآلات بخصوص گردنبند و انگشتر دخترانه استفاده  می شود.

1-   خود را با اصطلاحات و انواع سنگ اپال آشنا کنید.

سنگ اپال با سایر سنگ های قیمتی دیگر از لحاظ ارزش و تشخیص متفاوت است. این سنگ تنها سنگ قیمتی است که در انواع رنگ ها و الگوها (رگه ها) موجود است. که این شاخصه ها (رنگ و الگو) متغیر است و بستگی دارد شما چه نوع از سنگ اپال را بخواهید و از چه بعدی نگاه کنید.

همه چیز در مورد سنگ اپال بیضی

در این باره کتاب ها و منابع زیادی هستند که در تشخیص ارزش این سنگ تزئینی به شما کمک می کند. قسمت عمده ای از سنگ اپال جهان از استرالیا تأمین می شود که در این زمینه دولت استرالیا وبسایتی را در جهت توسعه شناخت سنگ اپال در اختیار عموم قرار داده است. برای مشاهده سایت اینجا کلیک کنید.

2- انواع سنگ اپال هایی که در طبیعت هستند را شناسایی کنید.

سنگ های اپال طبیعی برخلاف سنگ های اپال مصنوعی بسیار گران قیمت هستند که در 4 نوع در طبیعت شناخته می شوند. نخست تخته سنگ های اپال (که به سنگ اپال ماتریس نیز شناخته می شوند)، دوم اپال سیاه، سوم اپال سفید و چهارم اپال کریستالی می باشد. تفاوت این چهار نوع از سنگ اپال در ظاهر آن کاملا مشهود و قابل تشخیص است.

سنگ های اپال مشکی کمیاب و گرانبها هستند.(البته کاملا به رنگ سیاه نیستند و در ردیف سنگ های درخشان هستند) اما زمینه تیره ای دارند. تقاضا و خواهان این نوع از سنگ اپال بسیار زیاد است.

نوع دوم سنگ اپال ماتریس است که زمینه ای شبیه به اپال سیاه دارد. اما از سنگ اپال سیاه ارزان تر است و در ردیف سنگ های درخشان قرار دارد.

اپال کریستالی نیز منحصر بفرد است و ظاهری شفاف و نیمه شفاف دارد. اپال کریستالی می تواند ظاهری شفاف یا زمینه ای تیره داشته باشد. در اینگونه سنگ اپال رنگ آن تعیین کننده ارزش و بهای آن است.

نوع چهارم اپال سفید ظاهری شیری رنگ دارد. این نوع از اپال از اپال سیاه رنگ معمول تر و ارزانتر است. اگر سنگ اپال سفید کیفیت بالایی داشته باشد بسیار زیبا و رنگارنگ است.

3- تشخیص اپال طبیعی از اپال دستکاری و اصلاح شده و مصنوعی (دست ساز).

سنگ اپال اصلاح شده دو نوع هستند: اصلاحه شده دو جانبه، اصلاح شده سه جانبه. سنگ های اصلاح شده دو جانبه به سنگ های اپالی گفته می شود که رویه آنها با لایه ای نازک از اپال (معمولا کریستالی یا سفید) پوشش داده می شود. اصلاح شده های سه جانبه همان سنگ اپال نوع اول است با این تفاوت که بر روی سطح آن لایه پلاستیک شفاف یا کریستال پوشش داده شده است.

سنگ اپال مصنوعی همان ترکیب و ساختار سنگ اپال طبیعی را دارد با این تفاوت که در آزمایشگاه و با دخالت انسان ساخته می شود؛ و به همین دلیل اپال مصنوعی شفاف تر و رگه های آن منظم تر و سازمان یافته تر از اپال طبیعی است.

  • سنگ های اپال مصنوعی و اصلاح شده نوع اول و دوم به مراتب از سنگ اپال طبیعی ارزانتر است.
  • با بررسی و تشخیص لایه های بیرونی سنگ اپال می توانید نوع طبیعی بودن یا مصنوعی بودن آن را تشخیص دهید.

4- سنگ های اپال چگونه ارزش گذاری می شوند؟!

سنگ اپال مانند سایر سنگ های قیمتی مانند یاقوت و غیره ارزش گذاری نمی شود؛ و این کار امر موجب شده است که بسختی بتوان به سنگ های اپال ارزش نهاد و معیارهای آن بعضا سلیقه ای است. اما با این حال سنگ های اپال بعضی خصوصیت های شاخصی دارند که میتوان با استفاده از آنها ارزش سنگ را تعیین کرد. ازاین بین این خصوصیت ها بعضی ها بسیار شاخص است مانند: ترتیب خطوط نقش و نگار، الگوها، رنگ زمینه و بدنه سنگ، درخشانی، ظرافت، ضخامت، رنگ و ….

  • منظور از خطوط نقش و نگار این است که وقتی در نور و شرایط مختلف از زوایای گوناگون به سنگ اپال نگاه کنید نقوش آن بخ خوبی و به شفافیت دیده شود.
  • با ارزشترین سنگ اپال نوعی از آن است که نقش و نگار رنگی آن در کل پوسته آن نقش بسته باشد و از هر زاویه به چشم بخورد.

جمع بندی

در نهایت شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله از نحوه شناخت و ارزیابی سنگ اپال به دست آوردید، در هنگام خرید زیورآلات و جواهراتی که دارای سنگ اپال هستند استفاده کنید.

سنگ های اپال به طور معمول در انواع انگشتر ها ، دستبند ها ، آویزها و غیره استفاده می شود. همچنین برخی برند ها مانند کلیو clio از سنگ های اپال پرورشی در محصولات خود استفاده می کنند. جهت مشاهده بر روی زیورآلات کلیو کلیک کنید.

بیشتر بخوانید
تست تشخیص نقره اصل

2 دیدگاه‌ در “همه چیز در مورد سنگ اپال”

  1. محمودثمره افسری

    خوب است برای تشخیص اپال اصل عکسهای مقایسه ای بااپال غیراصل بگذاریدوتوضیح دهید

  2. محسن طباطبایی

    با سلام ممکن است بفرمائید در طبیعت بین چه نوع سنگهایی میشود این سنگ را پیدا کرد آیا روشی برای جستجو وجود دارد سپاس

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *