همه چیز در مورد سنگ اپال

همه چیز در مورد سنگ اپال طبیعی

اپال یکی از معروف ترین سنگ های موجود در روی زمین است که همواره ویژگی های خارق العاده ای داشته است که ان را از بقیه سنگ ها متمایز می کند. سنگ اپال به عنوان سنگ ماه تولد اکتبر (مهر و اوایل آبان ماه )  شناخته می شود و قادر است نور را به طیف های رنگی مختلف و در کیفیت مختلف منعکس کند. بی شک سنگ اپال قیمتی از لحاظ ارزشی می تواند رقیبی برای سنگ های یاقوت، الماس و زمرد باشد. انواع زیادی از سنگ اپال در سراسر جهان وجود دارد اما به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. سنگ اپال آتشی (fire opal) که به دلیل رنگ های قرمز، نارنجی و زرد بسیار معروف است، اپال تخته سنگی (Boulder Opal)  که همیشه به سنگ دیگر وصل است که به عنوان سنگ میزبان از آن یاد می شود و این ویژگی می تواند شگفت انگیز باشد. نوع سوم اپال نیز به اپال عادی (Common Opal)  شهره است که رنگ، زیبایی و الگوی مشخصی دارد که مشترک هستند.

اپال آتشی- آشنایی با اپال
اپال آتشی
اپال تخته سنگی-همه چیز در مورد سنگ اپال
اپال تخته سنگی
اپال معمولی-آشنایی با سنگ اپال
اپال معمولی

ویژگی های معندنی سنگ اپال

از لحاظ معدنی اپال یک دی اکسید سیلیکون هیدروژن است که دارای ترکیب شیمیایی SiO2.nH2O است و به عنوان آمورف شناخته می شود که دارای ترکیب شیمیایی و ساختار کریستالی قطعی نیست و همواره دارای مقدار متغیری آب می باشد که در ترکیب شیمیایی نیز n  به همین منظور لحاظ شده است. بنابراین باید با جای ماده معدنی از معدنی برای اپال استفاده کرد.

آیا اپال شکننده است؟

اپال سنگی شگفت انگیز و زیبا برای ساخت زیورآلاتی همچون گردنبند، گوشواره و دستبند می باشد و از آنجایی که زیورآلات و جواهرات به طور معمول سایش و ضربه قابل توجهی را دریافت نمی کنند می توان گفت برای استفاده در این صنعت مناسب میباشد. اپال نسبت به سنگ های قیمتی دیگر نرم تر می باشد و در نتیجه راحت تر تراشیده می شود و مقیاس سختی آن در حدود 5.5 تا 6 موس می باشد. معمولا به دلیل نرم بودن و شکننده بودن اپال از یک محافظ فلز در زیورآلات استفاده می شود و سنگ اپال داخل قابی نظیر تاج انگشتر قرار می گیرد تا در مقابل سایش و ضربه قرار نگیرد. نکته دیگری که باید بدان توجه کرد این است که  زیورآلات اپال به دلیل نرم بودن برجستگی ندارند و سعی می شود به صورت تخت بر روی زیورآلات استفاده شود. توصیه می شود برای احتیاط استفاده از زیورآلات سنگ اپال در هنگام فعالیت های سخت را متوقف کنید.

ویژگی های ظاهری سنگ اپال کدامند.

اگرچه اپال دارای ترکیب است که شامل sio2 است اما خصوصیات ظاهری ان با کوارتز متفاوت می باشد. اوپال دارای آب می باشد که باعث کاهش گرانش آن می شود و منجر به سختی کم و شکنندگی بیشتر سنگ اپال می گردد. سنگ اپال دارای ساختاری همانند منشور است که باعث تجزیه نور می شود و به عنوان بازی رنگ ها شناخته می شود که این خصوصیت باعث می شود سنگ اپال به عنوان یک سنگ قیمتی اما شکننده شناخته شود.

بازی رنگ ها در سنگ اپال

اپال یک ماده بسیار متداول است که در سراسر جهان یافت می شود. اپال های عادی فاقد ویژگی پخش رنگ و بازی رنگ ها می باشند به همین خاطر بعضی از مردم از اسم potch برای آن استفاده می کنند. اپال های عادی دارای ظاهری بی نظیر هستند و اغلب با کوارتز یا انواع کلسدونی اشتباه گرفته می شود که همواره باید مورد توجه قرار بگیرد. نمونه های نادر اپال که دارای تجزیه نور و لعاب رنگی هستند به عنوان سنگ اپال قیمتی شناخته می شوند و بازی رنگ ها در آن ها از کیفیت بالایی برخوردار است و اگر دارای قابلیت برش باشند می توان از آنها سنگ های گرانقیمت و ارزشمندی ساخت. اگر شما دارای یک سنگ اپال قیمتی باشید می توانید بازی رنگ ها را در روی ان در سه حالت مشاهده کنید اولا هنگام انتقال منبع نور دوما هنگام جابه جایی سنگ و سوما هنگام تغییر زاویه مشاهده .یکی از معروف ترین سنگ های اپال نوع اتیوپی ان است که می توان همه حالت های بالا را در آن مشاهده کرد.

نحوه شکست نور در سنگ اپال چگونه است؟

بخش هایی از سنگ اپال وجود دارند که بازی رنگ ها یا همان تجزیه نور را ایجاد می کنند. سنگ اپال از میلیون ها کره سیلیسی میکروسکوپی تشکیل شده است که دارای یک شبکه منظم می باشند. این کره ها دارای اندازه 2/1 میکرونی هستند و به عنوان یک شبکه انکسار عمل می کنند. با عبور نور از این کره ها طیف نور پراکنده و تجزیه می شوند. اندازه این کره ها و شکل هندسی آنها رنگ و کیفیت نور تجزیه شده را مشخص می کند.

تجزیه نور اپال
تجزیه نور اپال

سنگ اپال در کجا یافت می شود؟

استرالیا در اواخر دهه 1800 به منابع مهمی از سنگ اپال قیمتی تبدیل شد و در اوایل دهه 1900 اکتشافات زیادی توسط این کشور انجام گرفت که تا بیش از یک قرن سلطه انها بر اپال ادامه داشت. مناطق معروف استرالیا که دارای سنگ اپال قیمتی هستند شامل Coober Pedy, Mintabie, Andamooka, Lightning Ridge, Yowah, Koroit, Jundah, Quilpie  می باشند.

اکتشاف سنگ اپال در مکزیک نیز در اواخر دهه 1800 آغاز شد و مکزیک بخاطر داشتن سنگ اپال آتشی در رنگ ها زرد روشن، نارنجی و قرمز مشهور گردید. اما قطب مهم دیگر تولید سنگ اپال بی شک اتیوپی می باشد که در دهه 1990 اقدام به استخراج اپال نمودند و سنگ های اپال های قیمتی و آتشی را روانه بازار کردند و اینک سوال پیش امده است که آیا تولید روبه رشد اپال در اتیوپی می تواند یک چالش بزرگ برای رهبری استرالیا باشد؟

سایر کشورهایی که انواع اپال های معمولی و یا گرانبها را تولید می کنند شامل :مجارستان، اندونزی، برزیل، پرو، هندوراس، گواتمالا، نیکاراگوئه، اسلواکی و جمهوری چک می باشند. همچنین در چندین نکته از ایالات متحده امریکا نیز اپال کشف و استخراج شده است که شامل ایالت نوادا، اورگان، کالیفرنیا، آریزونا و تگزاس است.

سنگ های اپال چگونه ارزش گذاری می شوند؟!

سنگ اپال مانند سایر سنگ های قیمتی مانند یاقوت و غیره ارزش گذاری نمی شود؛ اما با این حال سنگ های اپال بعضی خصوصیت های شاخصی دارند که میتوان با استفاده از آنها ارزش سنگ را تعیین کرد. ازاین بین این خصوصیت ها بعضی ها بسیار شاخص است مانند: ترتیب خطوط نقش و نگار، الگوها، رنگ زمینه و بدنه سنگ، درخشانی، ظرافت، ضخامت، رنگ و ….

 • منظور از خطوط نقش و نگار این است که وقتی در نور و شرایط مختلف از زوایای گوناگون به سنگ اپال نگاه کنید نقوش آن بخ خوبی و به شفافیت دیده شود.
 • با ارزشترین سنگ اپال نوعی از آن است که نقش و نگار رنگی آن در کل پوسته آن نقش بسته باشد و از هر زاویه به چشم بخورد.

جمع بندی

در نهایت شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله از نحوه شناخت و ارزیابی سنگ اپال به دست آوردید، در هنگام خرید زیورآلات و جواهراتی که دارای سنگ اپال هستند استفاده کنید.

سنگ های اپال به طور معمول در انواع انگشتر ها ، دستبند ها ، آویزها و غیره استفاده می شود. همچنین برخی برند ها مانند کلیو clio از سنگ های اپال پرورشی در محصولات خود استفاده می کنند. جهت مشاهده بر روی زیورآلات کلیو کلیک کنید.

3 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد سنگ اپال»

 1. محمودثمره افسری

  خوب است برای تشخیص اپال اصل عکسهای مقایسه ای بااپال غیراصل بگذاریدوتوضیح دهید

 2. محسن طباطبایی

  با سلام ممکن است بفرمائید در طبیعت بین چه نوع سنگهایی میشود این سنگ را پیدا کرد آیا روشی برای جستجو وجود دارد سپاس

 3. محمد

  الان این کجاش همه چیز درمورد اپال بود؟؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *