تعمیر زیورآلات نقره

تعمیر زیوآلات نقره

تعمیر زیورآلات نقره – چگونه زیورآلات نقره خود را تعمیر کنیم ؟

زیورآلات و جواهرات نقره بهترین جایگزین برای زیورآلات طلا هستند. با اینکه نسبت به طلا ارزان هستند ولی هم مقاومت و دوام و هم از لحاظ زیبایی و درخشش شبیه طلا هستند. زیورآلات نقره نیازمند نگهداری و مراقبت مانند سایر قطعات جواهرات را دارد و در بعضی موارد نیازمند تعمیرات. تعمیرات و نگهداری و همچنین تمیز زیورآلات نقره در برخی موارد سختتر از زیورآلات نقره است. بنابراین در بعضی موارد نیازمند مراقبت بیشتر و مهارت زیاد برای تعمیر لازم است.

روش اول: تعمیر قلاب شکسته

1.     دو عدد انبر با دهانه صاف تهیه کنید. شما میتوانید این اقلام را از فروشگاه های ابزار فروشی محله تهیه نمایید. همچینین میتوانید جعبه تعمیر جواهرات تهیه کنید که درون آن انبر و سایر ابزارهای اولیه که برای تعمیر جواهرات نیاز است وجود دارد. فقط یقین حاصل کنید که جعبه جواهراتی که خریداری کرده اید حاوی 2 عدد انبر کوچک که بتوان با آنها بر روی قطعات کوچک جواهرات نقره کار کرد.

2.     یک قلاب جدید به همراه چند حلقه برای ایجاد فاصله خریداری کنید. وقتی قلاب قطعه زیورآلات شما شکسته باشد، لازم است که یک قطعه سالم قلاب و چند حلقه برای تنظیم فاصله بین قلاب و قطعه جواهر، و همچنین محکم کاری قلاب خریداری کنید. شما میتوانید این قطعات را به صورت آنلاین یا از فروشگاه های زیورآلات و بدلیجات محلی تهیه نمایید.

می توانید قلاب و حلقه ها را در ابعاد و طرح های مختلف خریداری کنید ولی توجه داشته باشید که یا از جنس نقره و یا آبکاری شده با نقره باشد.

3.     حلقه انتهایی که شکسته است را باز کنید و قلاب را جدا کنید. با استفاده از نوک انبر، حلقه ای که متصل به قلاب یا زنجیر است را جدا کنید. اگر حلقه به صورت لحیم کاری شده نباشد از قسمتی که شکاف دارد جدا کنید و فاصله ایجاد کنید. با استفاده از دست یا انبر طرف دیگر حلقه را بگیرید و پس اینکه شکاف مناسب در بین حلقه ایجاد کردید، قلاب شکسته را در بیاورید.

مراقب باشید که حلقه ای را که باز کردید را به اندازه لازم خم کنید زیرا در صورتی که فرم و حالت کلی خود را از دست داد کاری مشکل است که دوباره به حالت نرمال فرم دهید.

4.     حلقه جدید و قلاب سالم را وصل کنید. هر حلقه یا قسمتی از زنجیر را که آسیب دیده است را جدا کرده و با نوع سالم آن جایگذاری کنید. سپس در آخرین حلقه قبل از اینکه حلقه را ببندید قلاب را جایگذاری کنید. در آخر اطمینان داشته باشید که انتهای حلقه را کاملا بسته و محکم کرده اید.

روش دوم: استفاده از هویه لحیم کاری

 

 1. استفاده از لحیم نقره سخت. برای لحیم کاری نقره لازم است از لحیم سخت استفاده کنید. لحیم نرم برای این کار مناسب نیست و دوام کمتری دارد و در آینده باعث آسیب به زیورآلات نقره می شود. شما میتوانید به صورت آنلاین یا از فروشگاه ها مرتبط این وسایل را تهیه کنید.

همچنین میتوانید از لحیم بصورت سیم یا ورق استفاده کنید. لحیم هایی که بصورت ورق در بازار هستند نسبت به لحیم های سیمی ارزانتر می باشند.

 1. استفاده از هویه لحیم کاری. لحیم های نرم را میتوان با استفاده از هویه های آهنی ذوب و استفاده کرد ولی لحیم های سخت نیازمند فلزی سخت و مشعلی با حرارت بالا می باشد. مشعل های گازی بهترین گزینه برای این کار هستند که بیشتر تعمیرکارهای جواهرات از این وسیله برای لحیم کاری زنجیر و یا انگشتر استفاده می کنند.

هنگام کار با شعله و آلت لحیم کاری با احتیاط کار کنید و از دستکش های نسوز و ایمن استفاده کنید، و سیستم تحویه مناسب برای محل کار در نظر بگیرید تا مانع از استنشاق گازهای سمی شود.

 1. از روغن لیحم کاری استفاده کنید. روغن لحیم کاری را برای تمیز کردن نقطه لحیم کاری استفاده کنید این کار باعث میشود که لحیم به آسانی ذوب شده و لحیم کاری بخوبی انجام گیرد. میتوانید از روغن لحیم کاری مایع برای پوشش دادن هرچه بهتر نقطه لحیم کاری استفاده کنید. همچنین میتوانید از اسپری های مخصوص لحیم کاری که مختص لحیم کاری سخت می باشد را خریداری کرده و استفاد کنید.

به یاد داشته باشید که قبل از لحیم کاری آن موضع را بسایید تا بخوبی لحیم کاری شود.

 1. در یک دست مشعل لحیم کاری و در دست دیگر سیم لحیم کاری را نگهدارید. مشعل را در بالاترین درجه قرار دهید تا به راحتی سیم لحیم کاری را در نقطه مورد نظر ذوب کند. بعد از اینکه لحیم کاری تمام شد، می توانید قطعه نقره را با آب یا با محلول های خاصی که مخصوص شستشوی زیورآلات است بشورید و استفاده کنید.

 

4 دیدگاه دربارهٔ «تعمیر زیورآلات نقره»

 1. nazanin

  گردنبند من اسم خودم به لاتین هستش . از وسط شکسته امکان درست کردنش هست بشه مث روز اول ؟؟؟

  1. لوکس گلامور

   سلام.
   متاسفانه فعلا امکان تعمیر وجود نداره دوست عزیز.

 2. Hosna

  سلام دستبند من که نقره هستش قفلش شکسته
  تعمیر میشه؟؟

  1. لوکس گلامور

   سلام. بله قابل تعمیر و تعویض هست ولی متاسفانه ما تعمیرات نداریم فعلا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به سوالات شماست. لطفا سوال خود را مطرح کنید