آشنایی با انواع عینک آفتابی

همه چیز در مورد انواع عینک آفتابی و آشنایی با عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی خوب و استاندارد در تمام فصول سال و برای تمام سنین و حتی کودکان برای در امان ماندن چشم ها از اشعه ماورا بنفش توصیه می شود. مهم است که در کنار یک فریم عینک استاندارد و زیبا به انتخاب لنز (شیشه) عینک آفتابی خود نیز دقت نمایید و متناسب با محیطی که در آن قرار میگیرید از عینک دودی مناسب استفاده کنید. در این مقاله از لوکس گلامور قصد داریم تا انواع شیشه عینک آفتابی و نحوه ی تشخیص یک لنز عینک خوب را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید:

چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

به دلیل افزایش شدت و مدت زمان نور خورشید در فصل گرما ضرورت استفاده از عینک آفتابی دو چندان میشود. در طول روز عینک آفتابی علاوه بر اینکه با تعدیل نور باعث دیدن راحتتر محیط اطراف میشود از آسیب به شبکیه و عدسی چشم نیز جلوگیری کرده و باعث میشود تا در نور زیاد چشم ها دیرتر احساس خستگی کنند. از مزایای دیگر آن میتوان به جلوگیری از آب مروارید،ناخنک چشم و تغییر در مرکز دید نیز اشاره کرد زیرا قرار گرفتن طولانی مدت چشم در معرض نور شدید شانس ابتلا به آسیبهای چشمی را افزایش میدهد.

انواع سایه تیره و روشن به کار رفته در لنز عینک به چه منظور است؟

سایه روشن و تیره در عینک آفتابیشاید برای شما نیز سوال باشد که دلیل تیره تر بودن بخشی از شیشه عینک آفتابی به چه دلیل است؟ رنگ شیشه‌های عینک آفتابی، طیف وسیعی از رنگ روشن تا رنگ کاملا تیـره را در بر می‌گیـرد که در چهـار گـروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند که هر کدام در شرایط خاص کاربرد دارد:

  • در گروه اول رنگ شیشه عینک کاملا یکنواخت است و دارای هیچگونه سایه روشن یا تیره نمیباشد. این لنزها شدت نوری که به چشم میرسد را به طور یکسان کاهش میدهند.
  • لنزهایی که قسمت بالایی آنها تیره تر بوده و به مرور در قسمت پایینی لنز، رنگ آن روشنتر میشود. این لنزها با توجه به این‌که در بعضی شرایط، شدت نور در بالای سر نسبت به روی زمین بیشتر است طراحی شده اند و نسبت فوقانی شیشه‌ها را تیره‌تر می‌سازند تا شدت نور در قسمت های بالایی را تعدیل کند.
  • در گروهی از لنزها، قسمت بالا و پایین شیشه عینک تیره و بخش میانی آن روشن است. در بعضی شرایط مثل ماهیگیری که شدت نور فوقانی و نیز انعکاس نور از سطح زمین یا آب زیاد است، این دو قسمت را تیره و قسمت میانی شیشه‌ها را روشن می‌سازند.
  • سطح خارجی برخی شیشه‌های عینک آفتابی آینه ای یا به اصطلاح جیوه ای است زیرا این‌گونه شیشه‌ها طیف وسیعی از پرتوها را برمی‌گردانند که شامل مادون قرمز نیز می‌شود و در نتیجه از گرم شدن چشم نیز جلوگیری می‌کند.
بیشتر بخوانید
معنای اکسسوری چیست و شامل چه مواردی می شود

انواع عملکرد شیشه های آفتابی:

عینک های آفتابی برای انواع مصارف و عیوب چشم ساخته میشوند تا افراد با مشکلات چشمی نیز بتوانند بهترین بهره را این عینک ها ببرند. انواع لنزهای عینک آفتابی با توجه به عملکردشان عبارتند از:

شیشه های فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک مناسب افرادی هستند که چشمان ضعیف دارند و نیاز دارند تا از شیشه های طبی استفاده کنند. لنز های فتوکرومیک به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر طبی بودن نقش عینک آفتابی را نیز ایفا میکنند، به این صورت که با قرار گرفتن در برابر نور خورشید رنگ آنها تیره شده و جلوی ورود اشعه های زیانبار ماورای بنفش (UV) را میگیرند و در محیط خانه رنگ آنها دوباره روشنتر میشود.

شیشه های پولاریزه ، عینک های آفتابی مناسب برای رانندگی

نور بازتاب‌شده از آب،برف یا سطوح هموار می‌تواند درخشندگی ناخواسته‌ای را ایجاد کند. لنزهای پلاریزه دارای فیلترهای شیار‌شیار ظریفی هستند که می‌تواند این نورهای بازتاب ‌یافته از پرتوی خورشید از سطوحی چون آب، برف و سطوح هموار را کاهش دهد که برای کاربردهایی چون رانندگی و ورزش مفید هستند. این لنزها همچنین تصویر کریستالی مایع روی داشبورد ماشین‌ها را محو می‌کنند و بهترین عینک های آفتابی برای رانندگی می باشند.

انواع لنزهای رنگی عینک آفتابی

لنزهای رنگی عینکفیلتر کردن نور به روش های مختلف انجام می شود و هر کدام با توجه به مصرف خاصی تولید میشود. بعضی رنگ ها باعث افزایش طیف رنگ ها می شود در حالی که برخی دیگر آنرا کم می کند.

رنگ های متنوع توانایی افزایش دید در وضعیت های خاص را دارند واگرچه ممکن است یک رنگ خاص را صرفا براساس زیبایی آن بپسندید، اما بهتر است توجه کنید که رنگها بیشتر به منظور کارایی روی عینکها اعمال میشوند تا زیبایی آنها، بنابراین ابتدا هدف خود از خرید عینک آفتابی را مشخص کرده و با توجه به محیطی که می خواهید از آن استفاده کنید رنگ مناسب را انتخاب نمایید.

عینک با شیشه زرد رنگ

عینک آفتابی با لنز زرداگر شما هنگام ورزش عینک آفتابی می زنید، شیشه های رنگی را انتخاب کنید تا دید ورزشی را بالا ببرند.عینک با شیشه زردرنگ در نور کم یا در هوای مه آلود به واضح تر دیده شدن اطراف شما کمک میکندو برای ورزشهایی مانند اسکی، دوچرخه سواری، بسکتبال و تنیس و بدمینتون مناسب می باشند.

لازم به ذکر است برای استفاده روزانه استفاده از شیشه های زرد و قهوه ای توصیه نمی شود.

  عینک با شیشه سبز رنگ

عینک آفتابی با شیشه سبزرنگ های سبز، برخی نورهای آبی را فیلتر می کنند و درخشش نور را کاهش می دهند، در حالی که کنتراست بالا و وضوح بصری را افزایش می دهند.رنگ های سبز همچنین تمایل دارند نور را کاهش دهند.برای ورزش های دقیقی مثل تنیس، بیسبال و غیره رنگ سبز را انتخاب کنید. توصیه می شود حتما قبل از خرید، این عینک ها را به چشم بزنید و با نور یکسان، رنگ های مختلف را ببینید و بهترین آنها را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید
سنگ های و نگین های پرکاربرد در دنیای زیورآلات

عینک با شیشه خاکستری

خاکستری یک رنگ خنثی مشهور است که به چشم ها اجازه می دهد رنگ ها را به خالص ترین شکلشان ببینند.رنگ خاکستری درخشش خورشید را کاهش می دهد.برای رانندگی و ورزش های خارج از خانه مانند گلف، دویدن یا دوچرخه سواری، خاکستری بهترین انتخاب است

عینک با شیشه قرمز و سرخ

عینک آفتابی با شیشه قرمزلنزهای قرمز و سرخ با مسدود کردن نور آبی کنتراست را افزایش میدهند و به دلیل ایجاد راحتی بیشتر در چشم به لنزهای آرامش بخش مشهورند و در طولانی مدت احاسا راحتی بیشتر برای چشم به ارمغان می آورند. همچنین در استفاده از رایانه نیز باعث کاهش نور و درخشش شده و عینکی محبوب در میان کاربران رایانه است.

عینک با شیشه آبی

لنزهای عینک با رنگ آبی بیشترین نور آبی را از خود عبور میدهند که استفاده طولانی مدت از آنها به هیچ وجه توصیه نمیشوند. شیشه های عینک آبی برا مشارف خاص بوده برای مواردی چون گلف و تنیس یا نشانه گیری به سوی هدف های سبزرنگ مناسب هستند.

عینک آفتابی برای کودکان

در فصول گرم سال کودکان بیشتر وقت خود را صرف بازی در محیط باز میکنند. با توجه به حساسیت بالای چشم کودکان نسبت به بزرگسالان بهتر است تا عینکی استاندارد که مانع نفوذ اشعه زیانبار ماورای بنفش به چشمان آنها شود را مورد استفاده قرار دهند. در خرید عینک برای فرزندانتان حتما از فروشگاه های معتبر اقدام به خرید کرده و توجه خود را بیشتر به جنبه محافظتی آن معطوف کرده و از خرید عینکهای فانتزی با وزن و ضخامت زیاد خودداری کنید.

انتخاب فریم عینک آفتابی

در انتخاب یک عینک آفتابی خوب باید به نوع فریم آن نیز دقت کنیم و با رعایت نکات زیر می توانیم مطمئن شویم که عینکی مناسب خریداری کرده ایم:

  1. از انتخاب فریم های سنگین خودداری کنید. فریم های سنگین در قسمتهایی که با گوش و قسمت فوقانی بینی در تماس هستند میتوانند باعث ایجاد بریدگی، زخم و حساسیت های پوستی شوند.
  2. فریم عینکتان باید محکم و مقاوم باشد و اگر از شیشه دودی طبی استفاده میکنید باید به گونه ای باشد که ضخامت شیشه را به خوبی مخفی کند.
  3. رنگ و فرم فریم عینک را متناسب با فرم و رنگ پوست خود انتخاب کنید.
  4. از فریم های خیلی کوچک اجتناب کنید، هرچه فریم عینک شما بزرگتر باشد و شیشه آن سطح بیشتری را پوشش دهد اشعه های ماورا بنفش کمتر میتواند به چشم و پوست حساس اطراف چشم آسیب بزند.
  5. فریم عینک را متناسب با شخصیت خود انتخاب کنید. اگر شخصی مقتدر و جدی هستید از فریم های کلاسیک استفاده کنید و اگر شخصیتی شوخ  صمیمی دارید سراغ فریم های رنگی و طرح های گرد و فانتزی بروید.
بیشتر بخوانید
مفهوم نماد های به کار رفته در زیورآلات و اکسسوری ها

UV عینک را چطور اندازه گیری کنیم؟

اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA ،UVB و UVC است . اشعه UVC در لایه اوزن جذب میشود و به زمین نمیرسد، اشعه UVA نیز توسط عدسی چشم جذب میشود و ضرری برای چشم ندارد. بحث ما روی  UVB است که  بسیار ضرر دارد و باعث سوختگی پوست و  آسیب رساندن به چشم می شود.

لنز عینک‌ های ارزان ماده‌ای به نام (Triace tate) دارند. این ماده فقط ۴۰ درصد ازUV را جذب می‌ کند و حتی برای چشم خطرناک است زیرا رنگ تیره شیشه دودی باعث گشادی قرنیه شده و در نتیجه با عدم جذب اشعه های مضر باعث ورود آنها به چشم میشود.. اصلی ترین راه شناخت عینک آفتابی استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که در اکثر عینک فروشی ها موجود می باشد. دستگاه یو وی متر باید UV عینک را از ۹۸‌درصد به بالا نشان بدهد. شاید گاهی علامت «۴۰۰ UV» را در کنار برخی از عینک‌ ها دیده باشید. این علامت نشان‌ دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB می باشد. البته شاید این علامت هم تقلبی باشد، بنابراین مراجعه به یک عینک فروش برای اندازه گیری UV امری واجب است.

آیا عینک های آفتابی تاریخ انقضا دارند؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که فکر میکنند با استفاده طولانی مدت از عینک های آفتابی محافظت آنها در برابر اشعه ماورای بنفش کاهش می یابد، باید بگوییم خوشبختانه چنین اتفاقی نمی افتد. حتی تشکیل خش های ریز بر روی شیشه عینک نیز تاثیری بر روی میزان محافظت آن ندارد و ضرری به چشم نمی رساند. اما در صورت ایجاد لکه های درشت ناشی از روغن و لکه های آب و … بهتر است هرچه سریعتر با دستمال نرم شیشه عینک را پاک کنید تا باعث آسیب به چشمان شما نشود.

با توجه به مطالبی که ذکر شد پرداخت پول زیاد هنگام خرید عینک آفتابی تضمیی برای کیفیت بالا و استاندارد بودن آن نیست و بهتر است با رعایت نکات ذکر شده در خریدعینک آفتابی از فروشگاه های آنلاین و آفلاین معتبر عینکی مناسب برای مصرف خود انتخاب نمایید و سلامت چشمانتان را به خطر نیاندازید.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *